منو
 صفحه های تصادفی
غبار بین ستاره‌ای
خرما «داروئی»
معرفی ژنتیک کلاسیک
شیمی اتم داغ
ساختمان سیلیکات
شکست نور
کرماتوگرافی لایه نازک
اکسی مرکوردار شدن آلکنها
مخروط ها
سازمان جهانی مهارت
 کاربر Online
410 کاربر online
 : تاریخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبير گروه تاريخ 3 ستاره ها ارسال ها: 204   در :  یکشنبه 08 آذر 1388 [09:50 ]
  دیااکو اولین پادشاه ماد
 

دیااکو (dayauku)که هرودوت او را «دیوکس» (diokes) می‌نامند (708-655ق م)
فرزند دهقان زاده‌ای به نام فرورتیش بود که خودش نیز ابتدا دهقانان و سپس کدخدای قریه کاراکاسی بود و از آنجائیکه فردی نیک رفتار بود، مردم او را برای داوری بین خویش انتخاب کردند. او مدت‌ها به امر قضاوت در جامعه روستائی و کشاورزی مادها ادامه داد ولی بعلت اشتغال زیاد دست از کار کشید تا به ایجاد باغها و پردیسها بپردازد. با کناره گیری او دزدی و ستم و ناامنی فراوان گشت .ناچار مردم گرد آمده و همه خواستار حکومت او شدند لذا سلطنت را پذیرفت و گاردی برای حفظ شهر همدان ایجاد نمود و دستور داد تا برفراز تپه های الوند نگهبان هائی مستقر شوند تا در زمان احتمال حمله آشوری ها به پایتخت ماد ، آتش برافروزند و مردم موظف میشدند که اموال و احشام خود را به درون دخمه‌های ارتفاعات الوند مخفی نموده تا از تجارت آنها جلوگیری نمایند. چون آشوریان از اتحاد اقوام ایرانی ناراضی بودند طی یک حمله شدید به همدان دیااکو را دستگیر و به شام تبعید نمودند. دوران سلطنت دیااکو معاصر با سلطنت «سناخریب»(senacherib)پادشاه آشور بود .آشور منطقه‌ای در شمال «میان رودان» و مرکز آن نینوا بود .

فرورتیش که بود و چه کرد

دیوکس پس از 53 سال سلطنت درگذشت و به جای او فرزندش « فرورتیش» که هرودوت به او «فرااورتس» (fraortes) می‌گفت بعنوان دومین پادشاه ماد به سلطنت رسید. و از 655 تا 633 قبل از میلاد به مدت 22 سال سلطنت کرد . امپراطور معاصر او در آشور «آشوربانی پال» (assur banipale) بود که همواره فرورتیش برای آن که با خیال راحت سلطنت کند خراجگزار او بود .او توانست مناطق جنوبی ایران به ویژه سرزمین پارس را مطیع خود نماید . فرورتیش در 633 قبل از میلاد طی جنگ با آشوری‌ها کشته شد.

  امتیاز: 0.00