منو
 صفحه های تصادفی
مواقف قیامت
فریاد استغاثه امام حسین علیه السلام در روز عاشورا
آرتریت روماتویید جوانان یا کودکان
رمزها ی عددی
تاج الدوله دیلمی
پاس
تیره عودالبرق
ژانر
نمو گیاهان دانه‌دار
طیف نمایی لیزری
 کاربر Online
635 کاربر online
 : تاریخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبير گروه تاريخ 3 ستاره ها ارسال ها: 204   در :  سه شنبه 26 آبان 1388 [04:58 ]
  خاستگاه ابتدایی اقوام آریایی
 

قبل از اینکه آریایها در منطقه ایران واج مسکن گزینند ،طبق نوشته کتابهای «ودا» و فصل اول کتاب «وندیداد» که از کتابهای پنجگانه اوستاست،آریایی های ایرانی و هندی پیش از آن که به فلات ایران کنونی و سرزمین هند برسند در منطقه سردسیری که به تحقیق معلوم نیست در کجا بوده ، با هم زندگی میکردند و به واسطه سردی بسیار و تنگی جا ، مجبور به جدایی از هم و مهاجرت به سرزمینهای گرمتر شدند .که در حال حاضر مورخین حدس میزنند که در جنوب سیبری کنونی تا ساحل رود ولگا بوده است . طبق نوشته‌های وندیداد سرزمینهایی که اقوام آریایی (ایرانی ) بعداً در آن ساکن شده اند عبارتند از :1- ایریان و اجه در کنار رودهای سیحون و جیحون 2- سوغده(سغد) 3- مورو(مرو)4- باخذی (بلخ و باختر) 5- نیسایه(حوالی نیشابور و سرخس)6-هرای وا(هرات) 7- وای کرت (کابل) 8- توس و غزنه 9- وهرکان(گرگان)
10- هرهواتی(منطقه رخج در جنوب افغانستان)11-ای تومنت (وادی هیرمند)12- راگا (ری)13-شخره(شاهرود)14- ورنه(مناطق البرز و خوار) 15- هپت هندو(پنجاب هند)

نام برخی از قبایل آریایی

مهمترین این قبایل که در کتاب «ودا» آمده است قبیله «بهارات» (baharat)بوده است که از قبایل جنگجوی آریایی محسوب می شده است که در پنجاب زندگی میکرده اند .کتاب «مهابهاراته» (Mahabaharata) نیز از کتابهای حماسی ورزمی به زبان سانسکریت است که داستانهایش با داستانهای حماسی ایران مشترک است .قهرمان حماسی«مهابهاراته» در ادبیات سانسکریت «یاما»(yama) است که با جمشید ایرانی که در اوستا آمده شباهت زیاد دارد و این امر نشانه وجوه مشترک فرهنگ ایرانی و هندی است .

اقوام مهم آریایی در فلات ایران

مادها در غرب ایران ، هخامنشیان در جنوب ایران، پارتها(اشکانیان)در شمال شرقی ایران ، ساسانیان در سرزمین پارس(فارس)،گروههای مهم ساکن در داغستان و قفقاز مانند داغستانی ها،تات ها،لزگی ها،سرمست ها،که از اقوام چادر نشین آرایی هستند که از قرن چهارم قبل از میلاد از روسیه جنوبی به قفقاز آمده اند .گرجی ها ، ارمنی ها و آذربایجانی ها. آذربایجانی ها در اصل «آتروپات»(atropates)بوده اند که به معنی (در پناه آتش)
که وجه تسمیه آذربایجان است که در اثر حمله مغولان،زبان ترکی در آتروپات رایج شده است که به این قوم آذری هم میگویند(اقوام مسلمان اتحاد شوروی نوشته شیرین آکی نر)منطقه ازبکستان در دوره هخامنشیان جزیی از باکتریا(بلخ) بوده و بعدها به دست هیاطله (هن ها)تصرف شده و در قرن ششم میلادی به تصرف خانهای ترک درآمده است . تاجیک ها همه آریایی و فارسی زبان و ایرانی هستند . در منطقه سغد،قبایل«یغنابی» که در ارتفاعات پامیر، تاجیکستان سکونت دارند که نامشان از رودخانه یغناب اقتباس شده ، همه ایرانی هستند که دردورانهایی ،حکومتهایی در سغد تشکیل داده اند . خانات بخارا،سمرقند و ماوراءالنهر همه ایرانی و آریایی هستند زیرا آن مکانها خاستگاههای اولیه زبان و ادب فارسی است.اقوام هزاره ساکن در افغانستان با آن که با مغولان مخلوط شده اند ولی در زمره ایرانی ها محسوب میشوند.پشتون ها که با ساکنان شمال پاکستان کنونی (منطقه وزیرستان)و طوایف جمشیدی در واقع یک قوم را تشکیل میدهند، همه آریایی هستند(دانشنامه جهان اسلام زیر نظر غلامعلی حداد عادل و اقوام مسلمان و شوروی نوشته شیرین آکی نر)بلوچ ها و سیستانی ها قدیمی ترین قوم ایرانی هستند . اکتشافات شهر سوخته نشان میدهد که در محل سیستان و بلوچستان قبل از آریایی ها اقوام ایرانی زندگی کرده اند.
در کتیبه های دوره ساسانی حتی کوشان شهر(پیشاور)که طبق ادعای قوم پشتون،آریایی و ایرانی و خاستگاه پشتون ها هستند و اکنون در پاکستان قرار دارد ،جزیی از متصرفات ایران بوده است .حتی طبق متن کتاب مسلمانان اتحاد شوروی ،اقوام ایرانی و فارسی زبان که به روسی «ایران تسی»(irantsy)و «پرسی» (porsi)میگویند در ترکمنستان و ازبکستان زندگی میکنند و قبل از آن که اقوام ترکمن و ازبک از غرب آسیای مرکزی به این منطقه مهاجرت کنند،همه ساکنان آن ایرانی بوده اند .کردها و لرها و عشایرایران همه آریایی هستند

  امتیاز: 0.00