منو
 کاربر Online
1009 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 09 آبان 1388 [06:24 ]
  چگالی حدی کیهان
 

چگالی حدی کیهان

تصویر

اینشتین در نظریه ی نسبیت عام خود پیش بینی کرد که انحنای فضا - زمان با چگالی جرم - انرژی عالم متناسب است.به بیان ساده تر ، اگر جرم - انرژی کافی در عالم وجود داشته باشد ، گرانی مربوط به این جرم - انرژی سرانجام می تواند انبساط عالم را متوقف کند. در حالی که اگر جرم - انرژی کافی وجود نداشته باشد ، عالم برای همیشه منبسط خواهد شد.
اگر برآورد ما از چگالی عالم فقط به اشیای درخشانی مانند کهکشان ها ، ستارگان و سحابی های روشن محدود شود ، چگالی حاصل از محاسبه ۱۰ به توان ۳۱- گرم بر سانتی متر مکعب می شود که نشان می دهد جرم - انرژی کافی برای بسته بودن عالم وجود ندارد و عالم همیشه در حال انبساط است.اما ، به نظر می رسد که با گذشت هر سال اکتشافات جدیدی از ماده ی تاریک موجود در کهکشان ها به دست می آید. بررسی های چند دهه ی اخیر پرتو ایکس حاکی از تابش زمینه ی این پرتو است که ممکن است منشا آن منابع بی نور عالم باشند.اخترشناسان با بررسی تابش فرو سرخ در حال شناسایی تعداد زیادی کوتوله های سرخ سرد هستند که تا چند سال پیش نا شناخته بودند. همچنین باید جرم همه ی سیاهچاله هایی را که فکر می کنیم وجود دارند به حساب آوریم. علاوه بر این ها تاج نامریی عظیمی ( پر جرمی ) که به نظر می رسد کهکشان راه شیری و دیگر کهکشان ها را احاطه کرده است باید در نظر بگیریم.
به هر حال اخترشناسان در پی آنند که معلوم کنند آیا عالم خود گرانی کافی دارد تا سرانجام به انبساط خود خاتمه دهد یا خیر؟

لینک های مرتبط
http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/science/mysteries_l1/origin_destiny.html

  امتیاز: 0.00