منو
 صفحه های تصادفی
منی « منا »
کتابهای آنالیز
مروارید
کاربر:حامد احمدی
مقالات علمی
افتخار جبرئیل بر فرشتگان
دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان
پوشاک امام علی علیه السلام در دوران حکومت
ایثار و انفاق فاطمه علیهاسلام
ایمان ابو طالب
 کاربر Online
302 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  سه شنبه 05 آبان 1388 [08:06 ]
  آشنایی با بلورهای مایع
 

آشنایی با بلورهای مایع
بلورهای مایع در سال 1888 میلادی توسط Friedrich Reinitzer هنگام مطالعه و بررسی کلسترول در گیاهان کشف شد ولی نه تنها خود کاشف آن از ماهیت آنچه مشاهده کرده بود کاملا آگاه نبود بلکه تا همین دهه های اخیر به صورت یک پدیده جالب توجه به آن نگاه می شد . بلورهای مایع موادی هستند که خواص ساختاری و مکانیکی آنها چیزی بینابین خواص مایع ها و بلورهاست . فهم و درک این حالت ماده برای دانشمندان قرن هاس نوزدهم و بیستم کار ساده ای نبوده است. در اوایل دهه ی 1970میلادی اولین دسته از مواد بلورهای مایع پایدار به صورت تجاری ساخته شدند و از آن در ساخت صفحه های Liquid Crystal Display استفاده شد.
در بلورها ، اتم ها یا مولکول ها در شبکه های تناوبی منظم آرایش می یابند . و بدین ترتیب ، در مقیاس میکروسکویکی ، بلورها نظم بسیار زیادی دارند . به طوری که اگر مکان یک اتم یا یک مولکول مشخص شود ، مکان مولکول های دیگر را می توان با اطمینان نسبتا زیادی حتی در فواصل دور هم تعیین کرد.
در مایع ها اتم ها و مولکول ها تقریبا آزادنه حرکت می کنند و روی یکدیگر می لغزند و در مقیاس میکروسکوپیکی بسیار نامنظم اند . اما به دلیل نیروی دافعه ی کوتاه برد میان اتم ها یا مولکول های مایع ، تا اندازه ای در مایع ها نظم کوتاه بردی دیده می شود. از آنجا که نظم مکانی دور برد در مایع ها وجود ندارد ، مایع ها در مقابل تغییر شکل برشی مقاومتی از خود نشان نمی دهند و تحت تاثیر وزن یا نیروهای دیگر به آزادی جریان می یابند.
نظم ساختاری بلورهای مایع ، چیزی بینابین نظم ساختاری مایع و جامد است . شکل زیر تفاوت بین سه حالت مختلف جامد ، بلور مایع و مایع را نشان می دهد.

لینک های مرتبط
http://moebius.physik.tu-berlin.de/lc/lcs.html
http://www.lci.kent.edu/lc.html
http://plc.cwru.edu/tutorial/enhanced/files/lc/Intro.htm
http://www.ilcsoc.org

  امتیاز: 0.00