منو
 صفحه های تصادفی
تهمت های ناروا به پیامبراسلام
تلاش امام حسن عسگری علیه السلام برای رهایی جعفر کذاب
غزوه بنی المصطلق - مریسیع
بیست ویژگی برتر پیامبر قبل از بعثت
تیره شاتره
هدف آفرینش از دیدگاه قرآن
موضعی بودن رکوردها
اندازه های مختلف فیلم
ابوطالب پیامبر را فرزند خود می دانست
راه حل‏های مساله تنوع ادیان از نظر جان هیک
 کاربر Online
458 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  سه شنبه 05 آبان 1388 [08:28 ]
  نگاهی به دو پدیده فیزیک کوانتومی
 

نگاهی به دو پدیده فیزیک کوانتومی

مواد ابر شاره کاربردهای متعددی دارند، برای مثال از این مواد در تصویربرداری رزونانس مغناطیسی MRI که در آزمایشات پزشکی کاربردهای فراوانی دارند و شتاب دهنده های ذرات که در فیزیک بسیار کاربرد دارند، استفاده می شود.
با شناخت خواص مایعات ابر شاره، می توان به بینش دقیق تری از نحوه رفتار ماده در پایین ترین و منظم ترین سطح دست یافت. در دماهای بسیار پایین (چند درجه بالاتر از صفر مطلق) جریان الکتریکی در بعضی از فلزات بدون هیچ گونه مقاومتی عبور می کند. در عین حال مواد ابر شاره خاصیت دیگری نیز دارند و می توانند باعث تغییر کامل یا جزیی در شار مغناطیسی شوند. مواردی که باعث می شوند شار مغناطیسی به طور کامل تغییر کند، ابررساناهای نوع اول نام دارند و تئوری تشریح کننده این خواص، جایزه نوبل یک سال 1972 را به خود اختصاص داد. هر چند این تئوری که برپایه مفهوم زوج الکترون ها بود به اثبات رسید، اما برای تشریح خواص ابررسانایی موادی که از لحاظ فناوری اهمیت زیادی داشتند کافی به نظر نمی رسید. ابررساناهای نوع دوم خاصیت ابررسانایی و مغناطیسی را به طور همزمان دارا هستند، یعنی در میدان های مغناطیسی شدید ابررسانا باقی می مانند.

  امتیاز: 0.00