منو
 صفحه های تصادفی
امام سجاد علیه السلام و واقعه دهشتناک حرّه
بیتونیت
عبادت امام هادی علیه السلام
مهارت خدماتی
دین و نقش مؤثر آن در نظر ماکس وبر
مناظره امام رضا علیه السلام با عالم سنی
علم فاطمه علیهاسلام
جشن مهرگان
دسترسی به کنسول User Accounts
شهادت امام رضا علیه السلام از زبان اباصلت هروی
 کاربر Online
434 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  سه شنبه 05 آبان 1388 [08:02 ]
  فراتر از آینه
 

فراتر از آینه

کاری که با عنوان `راهی ساده به دریچه‌ی الکترومغناطیسی قابل تنظیم` در نیوجورنال او فیزیکز به چاپ رسیده گامی دیگر در مطالعه‌ی شبه مواد است.

در این مقاله پژوهشی ، پژوهشگران دانشگاه علوم و فناوری هنگ‌کنگ و دانشگاه فوران در شانگهای مفهومی را توصیف می‌کنند که می‌تواند مانع از عبور امواج الکترومغناطیسی شود ولی موجودات دیگر مانند یک `دروازه‌ی پنهان` را مانند داستان‌های تخیلی از خود عبور می‌دهد. این دروازه که اکنون بسیار به واقعیت نزدیک‌تر است ، از اپتیک تبدیلی و یک اثر پراکندگی تقویت شده از آرایه‌ای از مواد فریت موسوم به تک بلور لعل یتیریم ـ آهن استفاده می‌کند که نور و دیگر امواج الکترومغناطیسی را در جهت‌های پیچیده‌ای می‌راند تا دروازه‌ی تزیینی پنهانی را به وجود آورد.

کوشش‌‌های قبلی در جهت تولید این دروازه‌ی الکترومغناطیسی را عرض باریک نوار آن‌ها ، که فقط گستره‌ی محدودی از نور مرئی یا دیگر امواج الکترومغناطیسی را به دام می‌انداخت ، محدود می‌کرد. با این همه ، ترکیب جدید شبه مواد را می‌توان طوری دست‌کاری کرد. با این همه ، ترکیب جدید شبه مواد را می‌توان طوری دست‌کاری کرد یا گذردهی و نفوذپذیری بهینه برای عایق‌بندی میدان الکترومغناطیسی را داشته باشند که آن را با واکنش مغناطیسی مناسب مواجه می‌سازد.

به علت واکنش این ترتیب با میدان‌های مغناطیسی ، ترتیب حاصل امتیاز قابل تنظیم بودن را نیز دارد و در نتیجه می‌توان آن را از دو قطع و وصل کرد.

دکتر هوانیانگ چن از بخش فیزیک دانشگاه علوم و فناوری هنگ‌کنگ می‌گوید «در گستره‌ی بسامدی که شبه مواد دارای ضریب شکست منفی هستند ، مردمی که بیرون دروازه ایستاده‌اند چیزی شبیه آینه را خواهند دید. این که دروازه بتواند راه تمام نور مرئی را سد کند بستگی به ساخت شبه ماده‌ای دارد که در گستره‌ی 300 تا 800 نانو متر ضریب شکست منفی داشته باشد.» شبه مواد حوزه‌ای از پژوهش فیزیک را تشکیل می‌دهند که امکان به وجود آوردن شنل نامرئی واقعی از نوعی که در داستان‌های هاری پاتر دیده می‌شوند را فراهم می‌سازند و مواد مرکبی هستند که (به جای مقیاس شیمیایی معمولی) در مقیاس اتمی ساخته می‌شوند تا موادی با ویژگی‌های فراتر از مواد طبیعی را در اختیار بگذارند.


مرجع: http://www.physorg.com/news169373038.html

  امتیاز: 0.00