منو
 کاربر Online
1285 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  یکشنبه 12 مهر 1388 [01:01 ]
  عصر فضا( تاریخ علوم فضایی و سیر تحول) قسمت پنجم- آغاز عصر فضا، رقابت های فضایی جدی تر می شوند
 

با تلاش روس ها در 2 ژانویه 1959، لونا 1 عنوان نخستین فضاپیمایی را که قادر به فرار از دام گرانش زمین شد از آن خود کرد و سپس در مدار خورشید قرار گرفت. دو ماه بعد ناسا نیز پایونیر 4 را در حالی که از 55500 کیلومتری ماه گذر می کرد، در مدار خورشید قرار داد. در اواخر همان سال لونا 2، نخستین ساخته دست بشر بود با سطح ماه برخورد کرد و سه هفته پس از آن لونا 3 در مدار ماه قرار گرفت و با تهیه تصویر از پشت ماه، برای نخستین بار روی پنهان نزدیک ترین همسایه زمین را به انسان ها نشان داد.
همچنین ونرا 1 که ساخت روس ها بود در 23 بهمن 1339 نخستین سفر بین سیاره ای را انجام داد و از 100000 کیلومتری زهره گذست، سپس ونرا 2 تا فاصله 24000 کیلومتری زهره پیش رفت و سرانجام ونرا 3 در 20 اسفند 1344 به جو غلیظ و اسرار آمیز زهره وارد شد تا ساکنان زمین برای نخستین بار چهره نزدیکی از خواهر خوانده فضایی سیاره شان را ببینند.
پس از ونرا 1 بسیاری از مردم امریکا از این که کشورشان نسبت به شوروی موفقیت های کمتری در تسخیر و اکتشافات فضایی به دست آورده ناراضی بودند و بسیاری از روزنامه ها از علت عدم موفقیت در پرتاب بسیاری از فضاپیماهای امریکایی پرسش می کردند. مردم و دولت امریکا تلاش های فضایی شوروی را جنگ طلبانه قلمداد می کردند و البته شوروی این موضوع را تکذیب می نمود. در همین زمان فون براون در آلاباما مشغول کار بود و برای انجام آزمایش هایش به بودجه بیشتر نیاز داشت و آیزنهاور، رییس جمهوری وقت امریکا به طور کلی به مسائل فضایی بی علاقه بود. او سرباز موفقی در نبردهای جنگ جهانی دوم در برابر نازی های آلمانی بود ولی قادر به درک اهمیت فضا برای جامعه امریکا نبود. او پس از پرتاب اسپوتنیک 1 گفته بود: `روس ها یک توپ کوچک را به بالای جو زمین برده اند` و او اهمیت این توپ را نمی فهمید. او از دانشمندان فضایی آلمانی تبار که در امریکا بودند بهره نمی گرفت و روس ها راه موفقیت خود را ادامه می دادند.
اما پس از انتخابات سال 1339 و رییس جمهور شدن کندی، اوضاع تغییر کرد. فکر جوان او قادر به درک اهمیت فضا برای امریکا بود و این نیز خواسته مردم امریکا بود. او در سال 1340 و در یک سخنرانی با قاطعیت گفت: `ما باید برای رسیدن به هدفمان دست به کار شویم و تا پیش از پایان این دهه باید به آن دست یابیم. و آن فرود انسان بر سطح ماه و سپس بازگشت سلامت او به زمین است. در عصر ما هیچ پروژه فضایی دیگری هیجان انگیز تر و موثر تر از سفر به ماه برای نوع بشر نیست.` و این سرآغازی برای مأموریت های آپولو بود.

  امتیاز: 0.00