منو
 کاربر Online
795 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 03 شهریور 1388 [14:52 ]
  تیتان شباهتها و تفاوتها
 

نقشه برداری های جدید سفینه کاسینی نشان می دهد که آمونیاک منجمد در حال تبخیر در سطح یخی تیتان است ، این چیزی است که می توان ار میان اتمسفر ضخیم تیتان دید .آمونیاک نمی تواند مدت زیادی در سطح این قمر پایدار بماند اما انتظار می رود در اعماق زیرین، به صورت گسترده تری وجود داشته باشد .
گمان می رود از ماگمای داغ آتشفشانهای یخی تیتان خارج شود و بر دشتهای اطراف ، جائی که به تدریج تبخیر میشود ته نشین شود .
آتشفشان های موجود در سطح تیتان تنها نقاط مشترک میان تیتان و زمین نیستند . با وجود دمای میانگین 180 درجه سلسیوس ،بزرگترین قمر زحل نشان می دهد که سطح آن از رودخانه ها ،تپه های شنی ، دریاچه ها و رشته کوهها پوشیده شده است .اما برخلاف کره زمین رودها و دریاچه های تیتان از متان و اتان تشکیل شده اند همچنین تپه های شنی آن به جای دانه های شن از کریستال های یخ تشکیل شده اند .حتی احتمال می رود کوههای بزرگ آن از مقدار قابل توجهی یخ تشکیل شده باشند .
عکس های جدید رادار تغییر فصل ها در تیتان و چگونگی اثر آن بر سطح تیتان را به ما نشان می دهد .
هر ساله فصل ها در تیتان تغییر می کنند .همچنان که تابستان به نیمکره شمالی بازمی گردد ، دریاچه های متان دوباره شروع به خشک شدن می کنند و به دریاچه های خالی تبدیل می شوند و در نیمکره شمالی زمستان برمی گردد .
با وجود تفاوتهای بسیار بزرگ در دما و سایر شرایط زیست محیطی ، تیتان نسبت به سایر اجرام سماوی موجود در منظومه شمسی بیشترین شباهت به زمین را دارد .

منبع خبر : NASA
مترجم : غزال علیزاده
دانشجوی دانشکده فنی دکتر شریعتی

تصویر

  امتیاز: 0.00