منو
 صفحه های تصادفی
بواط
امام علی علیه السلام و راهنمایی عثمان
مشعل های خورشیدی
مراقبت پرواز
آب ژاول
کشمکش برای سلطه بر آفریقا
جایگاه روز جمعه
یزید بن زیاد و شهادت در کربلا
علت اختلاف معجزات پیامبران
کورنالین
 کاربر Online
698 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  سه شنبه 20 مرداد 1388 [08:52 ]
  شفق قطبی از بیرون جو زمین
 

شفق قطبی از بیرون جو زمین


تصویر

این عکس توسط ماهواره ی IMAGE از شفق جنوبی (شفق قطبی نیمکره ی جنوبی) در شهریور 1383، درست چهار روز پس از این که زبانه های خورشیدی پلاسما (گاز یونیزه از پروتون و الکترون) به سمت زمین گسیل شده اند گرفته شده است.

از روی زمین، این حلقه به صورت پرده ای از نور درخشان در آسمان شب به نظر می آید. توفان خورشیدی شهریور 1384 نیز، مانند همه ی توفان های خورشیدی، شکل میدان مغناطیسی اطراف زمین را مشخص کرد.

هر چند دانشمندان می دانستند که شفق قطبی توسط ذره های باردار خورشید و بر هم کنش آن ها با میدان مغناطیسی زمین به وجود می آید، اما روشی برای اندازه گیری این بر هم کنش وجود نداشت تا این که سازمان فضایی آمریکا (NASA) در سال 2000 ماهواره ی Imager for Magnetopause-to-Aurora Global Exploration (IMAGE) را در مدار قرار داد. این ماهواره تاکنون اطلاعاتی را جمع آوری کرده و در اختیار دانشمندان قرار داده است که برای اولین بار به آنها اجازه می دهد تا بر روی ساختار و دینامیک میدان مغناطیسی زمین مطالعه و بررسی کنند. هرچند این ماهواره برای یک فعالیت 2 ساله در نظر گرفته شده بود اما IMAGE آخرین اطلاعات خود را پس از 5 سال فعالیت موفق در آبان 1383 به زمین ارسال کرد.

مرجع http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=6226

  امتیاز: 0.00