منو
 کاربر Online
1167 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 12 مرداد 1388 [07:31 ]
  وسيله‌اي كه روشنايي نور خورشيد را به‌وجود مي‌آورد.
 

وسيله‌اي كه روشنايي نور خورشيد را به‌وجود مي‌آورد.

دانشمندان وسيله‌اي را به وجود آورده‌اند كه دماي رنگي خود را در طول روز تغيير مي‌دهد تا با رنگ‌هاي طبيعي نور خورشيد در طول روز هماهنگ شود. در حال حاضر، هيچ وسيله‌ي نوردهي قابليت توليد گستره‌ي كامل روشنايي نور خورشيد را ندارد. بنابراين فناوري جديد داراي جنبه‌هاي جالب توجهي به عنوان چشم نور با كيفيت است.

دانشمندان دانشگاه ملي تسنيگ هوا1 در تايوان يك ديود نورگسيل آلي 2 (OLED) طراحي كرده‌اند كه دماي رنگي آن بين 2300 تا K8200 تغيير مي‌كند و گستره‌ي كامل نور روز را در زمان‌ها و ناحيه‌هاي مختلف مي‌پوشاند رنگ دماها با تغيير ولتاژ اعمال شده به اين وسيله كنترل مي‌شود. اين وسيله با فراهم آوردن نور فضاي باز تأثير شديدي بر فيزيولوژي انسان دارد و چيزي فراتر از محيط طبيعي را به وجود مي‌آورد.

پژوهشگران مي‌گويند هيچ وسيله‌ي نوردهي ديگري نمي‌تواند گسيل نور طبيعي با رنگ دماهايي را داشته باشد كه گستره‌ي كامل طيف نور خورشيد (2500k- 8000k) را بپوشاند. اين گستره شامل 2500k در سپيده‌دم، k 3200 در غروب، و 5500k در ظهر يا 8000k در ظهر در مناطق مرتفع است. در حال حاضر، وسايل روشنايي داراي رنگ دماهاي متفاوتي هستند كه باعث مي‌شود نوري شبيه وقت معيني از روز را داشته باشند، مثلاً ، رنگ دماي 2000k مربوط به شمع، 2700k براي لامپ‌هاي التهابي، 2500- 300k مربوط به شمع، 2700k براي لامپ‌هاي فلوئورسان با نور سفيد گرم، و 4000- 5000k براي لامپ‌هاي فلوئورسان با نور سفيد سرد است. برخي ديودهاي نورگسيل 3 (LED) كه مي‌توانند گستره وسيع‌تر- اما باز هم محدودي- از رنگ دماها را بپوشانند داراي ساختار پيچيده‌اي هستند.

ديودهاي نور گسيل از نوع نور خورشيد كه در اين‌جا نشان داده شده‌اند ساختار نسبتاً ساده‌اي دارند كه از لايه‌هايي به ضخامت چند نانومتر از مواد نورگسيلي، همين‌طور ديودهاي منتقل‌كننده‌ي الكترون و يك لايه‌ي تزرييق الكترون تشكيل شده است. پژوهشگران مي‌گويند باتغيير ولتاژ و افزايش تعدادالكترون و حفره‌هاي منتقل شده بين لايه‌ها، رنگ دما تغيير مي‌كند. مثلاً، در 3 ولت روشنايي عمدتاً قرمز است، در 50/5 ولت به سفيدخالص تبديل مي‌شود، و در 9 ولت سفيد مايل به آبي مي‌شود. دانشمندان براي مقايسه آزمايش‌هايي را براي وسايل با ضخامت لايه‌هاي اندكي متفاوت انجام داده‌اند.

رنگ نور در طول روز و دماهاي نظير آن اكنون در نمونه‌هاي اوليه اين وسيله كنترل مي‌شود. به اين منظور از يك مدار يكپارچه براي كنترل ولتاژ اعمال شده و به دست آوردن هر رنگ دماي بين 2300 و 9000k در هر زمان معين استفاده مي‌شود.

ديود نور گسيل آلي علاوه بر گستره‌ي وسيع رنگ دما، داراي روشنايي زياد در ولتاژهاي نسبتاً كم نيز هست و مي‌تواند با قابليت انعطاف زياد در موارد بسياري به كار رود. با اين امتياز‌ها، ديود نورگسيل آلي قابل تنظيم مي‌تواندروزي جايگزين لامپ‌هاي التهابي، فلوئورسان يا حتي ديود نورگسيل شود. براي اين‌كار بايد كارآيي آن‌ها به بيش از مقدار كنوني افزايش يابد.

پژوهشگران در نظر دارند در آينده به جاي مواد فلوئورسان از مواد فسفرسان استفاده كنند تا كارآيي اين وسيله را زياد كرده و تأثير رنگ دما را بر رشد گياهان و حيوانات بررسي كنند. البته بيشتر مي‌‌خواهند وسايل نوردهي توليد كننده كه مردم كشورهاي شمالي به كمك آن‌ها بتوانند حتي در طول زمستان از نوري شبيه نور خورشيد بهره‌مند شوند.

http://www.physorg.com/news166945490.html

1- Tsing Hua

2- Organic Light Emitting Diodes

3 - Light Emitting Died

  امتیاز: 0.00