منو
 صفحه های تصادفی
سختی دوران غیبت
انرژی تاریک
جایگاه ملک اشرف و رابطه با شیخ صدر الدین
رفاقت
روابط فرهنگی ایران و عثمانی در مشروطه
فضائل اخلاقی و کمالات امام سجاد علیه السلام
غیر فلزها
وانادینیت
واژه‌نامه فیزیک
زندگی نامه افلاطون
 کاربر Online
739 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 12 مرداد 1388 [07:26 ]
  انشمندان فيزيك جاده‌هاي ناهموار را بررسي مي‌كنند
 

دانشمندان فيزيك جاده‌هاي ناهموار را بررسي مي‌كنند
ماسه، شن يا برف موج‌هايي را به وجود مي‌آورند كه رانندگي را تجربه‌اي تكان‌دهنده مي‌سازند. گروهي از فيزيك‌دانان از كانادا، فرانسه و بريتانيا اين پديده «تخته‌ي رخت‌شويي» را در آزمايشگاه بازآفريني كرده و به اين نتيجه‌هاي شگفت‌انگيز رسيده‌اند كه امواج حتي با حذف دستگاه تعليق فنري اتومبيل و شكل غلتان چرخ‌ها به وجود مي‌آيند. اين كشف مي‌تواند راه را براي طراحي دستگاه تعليقي بهتر و حذف دست‌اندازها هموار سازد.
جست و خيز چرخ روي موج‌هاي جاده از نظر رياضي مانند پرش سنگ روي آب است. براي درك اثر تخته‌ي رخت‌شويي حاده، بايد ساده‌ترين مورد آن را يافت. اين پژوهشگران آزمايش‌هايي را ترتيب داده‌اند كه در آن به جاي چرخ متصل به دستگاه تعليقي كه روي جاده مي‌غلتد يك تيغه‌ي گاوآهن شيب‌دار، بدون هيچ فنر يا دستگاه تعليقي روي بستر شن خشك كشيده مي‌شود. وقتي تيغه‌ي گاوآهن با سرعتي بيش از يك مقدار آستانه حركت كند، موج‌ها نمايان مي‌شوند.
با تحليل نظري اين سرعت آستانه، ارتباط آن با پرش سنگ بر روي آن به دست آمده است. سرعت سنگ در حال پرش بايد از آستانه‌اي تجاوز كند تا نيروي كافي را براي پرتاپ شدن از سطح آب داشته باشد. تيغه‌ي گاوآهن روي تخته‌ي رخت‌شويي كاملاً شبيه آن است؛ با اين تفاوت قابل ملاحظه كه سطح شني شكل خود را براي عبورهاي بعدي تيغه «به خاطر دارد» كه اثر را تقويت مي‌كند.
رانندگان جاده‌هاي روستايي در سراسر جهان با جاده‌هاي به شكل تخته‌ي رخت‌شويي آشنايند اما اين مورد به صورت تعجب‌آوري در مواردي ديگر از طبيعت و در فناوري وجود دارد. هر وقت كه نيرويي جانبي به سطح چكش خواري وارد شود، موج‌هايي به وجود مي‌آيند. جاده‌ي تخته‌ي رخت‌شويي مانند شبيه موجك‌هايي است كه باد در سطح آب يا روي ماسه‌هاي ساحل به وجود مي‌آورد. اين اثر هم‌چنين مي‌تواند باعث برآمدگي‌هاي كوچك روي ريل‌هاي فولادي راه‌آهن شود يا حتي هِد خواندن هاردديسك رايانه گاهي مي‌تواند با افت و خيز روي آن طرح‌هايي مانند تخته‌ي رخت‌شويي به وجود آورد.
آزمايش‌هايي در اين مورد در كمبريج و ليدن انجام شدن و نتايج آن در فيزيك ريويو اي ژوئن 2009 به چاپ رسيده است.

منبع
www.iop.org

  امتیاز: 0.00