منو
 کاربر Online
882 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  سه شنبه 19 آبان 1388 [11:03 ]
  چند پژوهش تازه درباره گوجه‌فرنگی
 

تحقیقات اخیر نشان داده‌اند چون میزان چربی و قند آب گوجه پایین است و لیکوپن فراوانی دارد، می‌تواند در مبتلایان به دیابت نوع 2 سبب کاهش تجمع پلاکت‌های خونی شود. طی این پژوهش روزانه به مدت 3 هفته، داوطلبان مبتلا به دیابت، 250 میلی‌لیتر آب گوجه صاف شده مصرف کردند و پس از این مدت محققان متوجه کاهش تجمع پلاکت‌های خونی و کاهش احتمال ابتلا به ناراحتی‌های قلبی در آنان شدند.


تحقیقی دیگر نشان داده است که احتمال ابتلای افرادی که به‌طور مرتب گوجه یا فرآورده‌های گوجه‌فرنگی نظیر آب آن را مصرف می‌کنند به سرطان پروستات 10 تا 20 درصد کاهش می‌یابد. مصرف تنها دو هفته آب گوجه به طور مرتب، مقاومت سلول‌ها را در برابر اکسیداسیون افزایش داده و بالا رفتن میزان لیکوپن در بافت پروستات مانع از بروز این سرطان در افراد می‌شود، در حالی که مصرف مکمل لیکوپن چنین اثر قوی ندارد. طبق پژوهش‌های سازمان غذا و داروی آمریکا مصرف نصف فنجان آب گوجه در هفته می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. نزدیک به 20 تحقیق دیگر نیز از تاثیرات مثبت لیکوپن موجود در گوجه در جلوگیری از ابتلا به سرطان ریه، معده، روده بزرگ، کولون، لوزالمعده، مثانه، پستان و دهانه رحم خبر داده است، گرچه هنوز بررسی‌ها در رابطه با اثر پیشگیری‌کننده این ماده در بروز سرطان‌های معده، ریه و پروستات زیر سوال بوده و همچنان ادامه دارد.
منبع: پایگاه سلامت

  امتیاز: 0.00