منو
 کاربر Online
1407 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 26 تیر 1388 [05:19 ]
  چهارمین جشنواره ساعت های آفتابی 31 خرداد 1388
 

چهارمین جشنواره ساعت های آفتابی که توسط سازمان آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران برنامه ریزی و سازمان دهی شده بود با تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید در تاریخ 31/3/1388 در ساختمان شماره 2 اداره آموزش و پرورش ناحیه 1 شهرری با شرکت 90 دانش آموز برگزار گردید . دانش آموزان شرکت کننده که از پ‍‍‍ژوهشسراهای مناطق مختلف بودند ، دست ساز خود را که تعداد آنها به 67 عدد می رسید به کمیته پذیرش تحویل دادند تا شناسنامه برای هر ساعت آفتابی نوشته شود.
کلیه ساعت های آفتابی ساخته شده در سه مرحله توسط هیئت داوران مورد ارزیابی قرار گرفت. در مرحله اول، داوران در محلی که برای این کار در نظر گرفته شده بود به ارزیابی و سنجش دست سازها با در نظر گرفتن معیارهای از پیش تعیین شده پرداختند. درمرحله دوم، دانش آموزان به طرف سالن اجتماعات هدایت شدند تا در مقابل هیئت داوران ودیگر دانش آموزان شرکت کننده و مدعوین به توضیح و دفاع در مورد چگونگی ‌محاسبات مربوطه و نیز ساخت ساعت آفتابی خود بپردازند و در سومین مرحله دانش آموزان ساعتهای آفتابی خود را به حیاط آورده تا دقت ساعت با توجه به زاویه تابش نور خورشید مشخص کنند.
در ابتدای مرحله دوم غلامحسین رستگارنسب مدیر پژوهشسرای محمدبن زکریای رازی که مدیریت برگزاری جشنواره را نیز بر عهده داشت ضمن خیر مقدم به به حاضرین، مقدمه ای از استفاده از ساعت های آفتابی از دیرباز تا کنون را بیان داشت.
ایشان همچنین گفت که قدمت ساعت های آفتابی به بیش از پنج هزار سال قبل باز می گردد و با توجه به انواع ساعت ها به ویژه ساعت های اتمی که امروزه در اندازه گیری های بسیار دقیق به کار برده می شوند ،‌ساعت های آفتابی همچنان اهمیت و جایگاه خود را حفظ کرده اند. وی گفت: اگر امروز مردم جهان همچنان به ساخت ساعت های آفتابی همت می گمارند و جشنواره آن را به صورت جهانی برگزار می کنند به این دلیل است که برای ساخت یک ساعت آفتابی از هر نوع که باشد به یک حداقل ازدانش ریاضیات ، فیزیک ،جغرافیا و زمین شناسی و در نهایت نجوم نیازمندیم و دانش آموزان آنچه را که به طور تئوری از کتب درسی فرا می گیرند ، می توانند به طور عملی در ساخت یک ساعت آفتابی به کار گیرند. غلامحسین رستگار نسب همچنین به طراحی و نحوه ساخت ساعت آفتابی که در مکان سابق پژوهش سرای دانش آموزی زکریا رازی (مدیریت آموزش و پرورش ناحیۀ 1) قرار گرفته است اشاره کرد. این ساعت آفتابی که در تاریخ 12/2/1385 به بهره برداری رسید در نوع خود منحصر به فرد است چرا که تمامی ساعت های آفتابی ساخته شده در کشور دارای اعداد ثابت بوده و سایه شاخص بر روی این اعداد حرکت می کند. در حالی که این ساعت آفتابی دارای شاخص ثابت بوده و سایه اعداد بر روی شاخص حرکت می کند.
در ادامه برنامه به ترتیب از دانش آموزان دعوت به عمل آورد تا در جمع حاضرین و هیئت داوران به توضیح و دفاع از ساعت آفتابی دست ساز خود بپردازند. .
پس از اتمام دومین مرحله داوری ، ‌مرحله سوم داوری آغاز گردید. در این مرحله دانش آموزان ساعت های آفتابی خود را روی میز های پیرامون ساعت آفتابی استوایی نصب شده در حیاط قبلی پژوهش سرای دانش آموزی محمدبن زکریای رازی آموزش و پرورش ناحیه یک شهرری قرار دادند تا دقت دست سازهای آنها توسط هیئت داوران مورد سنجش قرار گیرد.
لازم به توضیح است که خواندن دقیق ساعت های آفتابی نیز نیازبه محاسباتی دارد که بایستی حتما از آن اطلاع داشت. زیباترین مرحله داوری همین مرحله ی سوم بود. زیرا در اینجا دیگر هیچ صحبتی نبود و ساعت های آفتابی با زبان بی زبانی مهارت و زیرکی علمی سازنده شان را به رخ داوران و سایرین می کشاندند.
پس از اتمام این مرحله و بحث و تبادل نظر در مورد تفاوت های ساعت های آفتابی ارائه شده توسط دانش آموزان، ‌داوران برای معدل گیری نمرات سه مرحله و انتخاب نهایی به محل داوری مراجعه کردند. لازم به توضیح است که هدایا توسط مسئولین سازمان، مسئولین پژوهش سراها و داوران محترم به پذیرفته شدگان اهدا شد .

اسامی پذیرفته شدگان :
1-مریم همتی - پژوهشسرای اسلامشهر – منطقه اسلامشهر
2-فرزانه پناهی - پژوهشسرای اسلامشهر – منطقه اسلامشهر
3-فرزانه گودرزی - پژوهشسرای اسلامشهر – منطقه اسلامشهر
4-زهرا نظری - پژوهش سرای دانش آموزی باقر العلوم - منطقه قرچک
5-صفیه مبصری - پژوهش سرای دانش آموزی باقر العلوم - منطقه قرچک
6-فائزه شهیدی - پژوهش سرای دانش آموزی باقر العلوم - منطقه قرچک
7-علیرضا فراهانی - پژوهش سرای دانش آموزی محمدبن زکریا رازی - آموزش و پرورش ناحیه 1 شهرری
8-مهرداد کریمی پژوهش سرای دانش آموزی محمدبن زکریا رازی - آموزش و پرورش ناحیه 1 شهرری
9-حسن ملکی - پژوهش سرای دانش آموزی محمدبن زکریا رازی - آموزش و پرورش ناحیه 1 شهرری
10-نرگس موسوی - پژوهش سرای دانش آموزی محمدبن زکریا رازی - آموزش و پرورش ناحیه 1 شهرری
11-سمیه فقیری - پژوهش سرای دانش آموزی محمدبن زکریا رازی - آموزش و پرورش ناحیه 1 شهرری
12-نسیم میدانی - پژوهش سرای دانش آموزی محمدبن زکریا رازی - آموزش و پرورش ناحیه 1 شهرری
13-فرزانه نور محمدی - پژوهش سرای دانش آموزی نواندیش - رباط کریم
14-آذر نور محمد نیا - پژوهش سرای دانش آموزی نواندیش - رباط کریم
15-فاطمه امینی - پژوهش سرای دانش آموزی نواندیش - رباط کریم
16-زینب پ1یرمردی - پژوهش سرای دانش آموزی نواندیش - رباط کریم
17-پروانه قنبری - پژوهش سرای دانش آموزی نواندیش - رباط کریم
18-جلال طلوعی - پژوهش سرای معلم - ناحیه یک کرج
19-زینب شیرعلی زاده - پژوهش سرای دانش آموزی کاوش - منطقه کهریزک
20-پریسا شاهی - پژوهش سرای دانش آموزی کاوش - منطقه کهریزک
21-بهاره رستم پور - پژوهش سرای دانش آموزی کاوش - منطقه کهریزک
22-فاطمه سادات اسکندری - پژوهش سرای دانش آموزی کاوش - منطقه کهریزک
23-مهربهادر فتحی وند - پژوهش سرای دانش آموزی جوان - ناحیه 1 شهریار
24-سفید درخشان - پژوهش سرای دانش آموزی جوان - ناحیه 1 شهریار
25-امیر عبدالهی - پژوهش سرای دانش آموزی جوان - ناحیه 1 شهریار

پژوهش سراهای شرکت کننده در این جشنواره عبارت بودند از:
پژوهش سرای دانش آموزی محمدبن زکریا رازی - آموزش و پرورش ناحیه 1 شهرری
پژوهش سرای دانش آموزی باقر العلوم - منطقه قرچک
پژوهش سرای دانش آموزی کاوش - منطقه کهریزک
پژوهش سرای دانش آموزی جوان - ناحیه 1 شهریار
پژوهش سرای دانش آموزی نواندیش - رباط کریم
پژوهش سرای دانش آموزی اسلام شهر- منطقه اسلامشهر
پژوهش سرای معلم - ناحیه یک کرج
پژوهش سرای فرهنگ - منطقه ورامین
مدرسه حکمت - آموزش و پرورش ناحیه 2 شهر
داوران جشنواره
آقای مهدی دانشیار از مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم علیه‌السلام و آقای عزیز خداد از گروه فیزیک سازمان و سرکار خانم ژاله از پژوهش سرای دانش آموزی محمدبن زکریای رازی از مجموع 67 ساعت آفتابی، 25 ساعت آفتابی را با توجه به معیارهای از قبل تعیین شده انتخاب کردند.
امید است با گسترش دانش نجوم و ستاره شناسی در بین دانش آموزان آنها را به خلق آثار بدیعی در سطح کشور سوق دهیم و این خود دانش آموزان را وادار می کند تا مطالعاتی در نوشته های دانشمندان عصر طلایی اسلامی انجام داده و از این طریق نام و خدمات علمی این دانشمندان احیاء شود. باشد تا جوانان امروز ما دانشمندان فردا و راهگشای آیندگان باشند.
سپس جشنواره با صلوات بر محمد و آل محمد و شادی روح شهیدان انقلاب اسلامی پایان یافت. همچنین به کلیه دانش آموزان شرکت کننده که ساعت آفتابی دست ساز خود را ارائه کرده بودند لوح تقدیر اهدا شد.
دانش آموزان در حال توضیح ساعت آفتابی دست ساز خود:

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

  امتیاز: 0.00