منو
 صفحه های تصادفی
tendinitis and tenosynovitis
روابط ایران و عثمانی در عهد نادر
امام حسین علیه السلام از دیدگاه محمد بن حنفیه
استیون زیلیان
توسعه اسلام در چین بدست ایرانیان
ناخنک
پرهنیت
آزمایش تامسون
بیماریهای ناشی از آب
نحوه انحلال مواد
 کاربر Online
415 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  سه شنبه 05 خرداد 1388 [09:23 ]
  گامي به سوي آزمايش همجوشي
 

گامي به سوي آزمايش همجوشي

تا چند روز دیگر با روشن شدن قدرتمندترین تاسیسات لیزری جهان، برای اولین بار ستاره ای ریز در زمین متولد خواهد شد.

موسسه `ان آی اف` (National Ignition Facility) در کالیفرنیا قصد دارد عملی بودن همجوشي هسته ای، فرآیندی که در هسته ي خورشید روی می دهد و منبع انرژی فراوان و پاکیزه برای زمین باشد، را به نمایش بگذارد.


دکتر اریک استورم از آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور (ال ال ان ال) که `ان آی اف` در آن قرار دارد گفت: `همواره تصور می شد که در بازآفرینی فرآیند همجوشي هسته ای بتوان سه ناحیه را که هم مایه کنجکاوی و هم دارای ارزش است کنکاش کرد.`

او افزود: `آنوقت می توانیم فیزیک همجوشي هسته ای را مطالعه کنیم - آیا می توان اینجا روی سیاره ما یک نیروگاه همجوشي هسته ای ایجاد کرد؟`

همین بخش مربوط به فیزیک است که توجه دانشمندان سراسر جهان را به خود جلب کرده است که امیدوارند از این ماشین برای مطالعه پدیده های دوردست مانند تشکیل سیارات یا انفجارهای عظيم ابرنواختری استفاده کنند.

پروفسور پل دریک از دانشگاه میشیگان چنین توضیح داد: `برای درک جای ما در جهان و اینکه از چه چیزی ساخته شده ایم، واقعا باید ستاره های منفجر شده (ابرنواخترها) را درک کنیم.`

او فقط یکی از محققان در `ان آی اف` است که منتظرند با استفاده از این تاسیسات عظیم نظریه ي خود را محک بزنند.

دکتر استورم گفت: `در ان آی اف می توان به جای آنکه منتظر وقوع ابرنواختر به طور اتفاقی در آسمان شد، آن را برای (مثلا) ساعت نه صبح پنجشنبه برنامه ریزی کرد.`

`و هر بار می توان آزمایش ها را تغییر داد. بنابراین می توان انفجار ابرنواختر را مکررا انجام داد.`

سایر تاسیسات همچون `لیزر اومگا` در دانشگاه روچستر در نیویورک قبلا برای این نوع آزمایش به کار گرفته شده است.


ان آی اف قرار است با کمک گرماي لیزری همجوشي هسته ای را آزمایش کند
اما 192 لیزر ان آی اف بیش از هر تاسیسات دیگری انرژی تولید می کند و امکانات بی سابقه ای برای دانشمندان فراهم می آورد تا آنچه را معمولا فرآیندهای کیهانی است بررسی کنند.

در جریان آزمایش همجوشي هسته ای، اینپرتوهابرای مدتی کوتاه تواني معادل 500 تریلیون واترا در یک نقطه کوچک به اندازه گلوله سر خودکار حاوی سوخت هیدروژن متمرکز می کنند.

این انرژی فشرده دمایی به اندازه 100 میلیون درجه و فشاری که میلیاردها بار بیش از فشار جو است تولید می کند که باعث همجوشي در هسته هیدروژن می شود و انرژی عظیمی آزاد می کند.


کل این آزمایش ممکن است فقط چند میلیاردم ثانیه طول بکشد که بدان معنی است که باید انفجار را با مجموعه ای از حسگرها زیر نظر گرفت تا جزئیات آن آشکار شود.

پروفسور دریک گفت چالش اصلی این است که آزمایش هایی را انجام دهیم که شرایطی را بازسازی می کند که در هسته ستارگان اتفاق می افتد.

این باید به محققان امکان دهد قلب ستارگان و ابرنواخترها را با جزئیات بی سابقه کاوش کنند و چگونگی تشکیل این اجرام آسمانی را بهتر درک کنند.

علاوه بر ستاره شناسان، سیاره شناسان نیز می خواهند با استفاده از این دستگاه نظریه های خود درباره چگونگی تشکیل کرات و منظومه های شمسی را محک بزنند.

منابع
http://www.engadget.com/2009/03/31/nif-scientists-set-the-controls-for-nuclear-fusion/
http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/8044620.stm

  امتیاز: 0.00