منو
 کاربر Online
470 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  دوشنبه 28 اردیبهشت 1388 [12:09 ]
  ستارگان در مرکز کهکشان راه شیری ،‌ کربن و اکسی‍‍‍‍‍ژن متصاعد می کنند.
 

کربن و اکسیژن موجود در گرد و غبار اطراف ستارگان در مرکز کهکشان راه شیری ،‌نشان می دهند که ستارگان دچار چند نوع شکستگی شده و اشاره می کند چگونه ستارگان می تواند عناصر سنگین نظیر اکسیژن ،‌کربن و آهن به جهان بفرستند و راه را برای زندگی باز می کنند.
دانشمندان مدت ها انتظار داشته اند که ستارگان پراز کربنی در کهکشان ما پیدا کنند زیرا ما می دانیم که مقادیر با ارزشی از کربن در تعداد زیادی از چنین ستارگانی باید ایجاد شود .
اما قبلاً‌کربن در ابرهای گازی اطراف این ستارگان نشان داده نشده بود ،‌متیو بابروسکی متخصص فیزیک نجومی در دانشگاه ماریرلند گفت:‌ این بخاطر اینست که گاهی اوقات ستارگان اندازه متوسط پرکربن ،‌کربن موجود در خود را تا زمان نزدیک به انتهای زندگیشان مخفی نگه داشته و آن را فقط با تبخیر نهایی شان آزاد می کنند.
بابروسکی و گروهش ،‌از تلسکوپ اسپیترز فضایی برای دیدن هر ستاره و ابرهای غبار آلود اطرافش که سحاب سیاره ای نامیده می شود ، استفاده کردند. محققان نوری که هر ستاره و گرد و غبار اطرافش بیرون می فرستند اندازه گیری کردند و توانستند ترکیبات کربنی که مبتنی بر طول موج های نوری ستارگان است تشخیص دهند. با نگاه در ناحیه ای در مرکز کهکشان راه شیری که Galactic Bulge نامیده می شد ،‌این گروه 26 ستاره و سحابی سیاره ایشان را مشاهده کرده و 21 ستاره کربن دار را پیدا کردند . آنها گزارش دادند که این احتمالاً‌بخاطر پالس گرمایی جایی که یک موج از گاز پر فشار است لایه هایی از عناصری شبیه کربن و اکسیژن را مخلوط کرده و آنها را داخل ابر اطراف ستارگان می فرستد.
بابروسکی گفت : ستارگان در مرکز راه شیری قدیمی و غنی از فلزاتی با عناصر سنگین هستند .
گاز هیدروژن که تقریباً همه حجم یک ستاره را تشکیل میدهد از طریق پیوند هسته ای ابتدا به هلیوم و سپس به عناصر سنگین تر تبدیل می شود. ‌داغترین ناحیه در مرکز ستاره ،‌عناصر سنگین را به هم پیوند می دهد و اینها فقط زمانی می توانند به سطح ستاره برسند که زندگیش تقریبا ً‌پایان یافته باشد.
بابروسکی گفت : بیگ بنگ فقط هیدروژن و هلیوم را تولید کرد ،‌عناصر سنگین تری مانند اکسیژن و کربن فقط از عکس العمل های هسته ای در ستارگان بوجود می آیند.
در 50000 سال اخیر از زندگی 10 بیلیون ساله شان ،‌ستارگان اندازه ی خورشید انم های کربن را همراه با هیدروژن و هلیوم بیرون می فرستند تا ابرهای گازی اطراف خود را تشکیل دهند که بودی به داخل فضا پخش می شوند و شاید گهگاهی ماده ی ستارگان جدید یا منظومه شمسی شوند .
همه ی عناصر سنگینی که اخترشناسان فلز نامیده و شامل همه ی عناصر سنگین تر از هیدروژن و هلیوم می باشد توسط عکس العمل های پیوندی هسته ای در نسل های قبلی ستارگان تولید شدند. ستارگان ابتدایی تر ،‌این عناصر را به داخل فضا فرستادند و سپس منظومه شمسی که شامل همه ی عناصر سنگینی که ما هم اکنون در زندگیمان پیدا می کنیم شکل گرفت.

برگرفته از : universetoday

تصویر

  امتیاز: 0.00