منو
 کاربر Online
523 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 26 اردیبهشت 1388 [12:05 ]
  انرژي سياه يا تيره
 

انرژي سياه

بخشی از دانش بشر درباره‌ی کیهان، مربوط به وجود جسم و انرژی سیاه و نیروها ي عظیم کیهانی هست. جسم سیاه ماده‌ای ناشناخته است که اجرام دیگر را جذب می‌کند. اما انرژی سیاه را می‌توان نوعی ماده تصور کرد که با نیروی دافعه اجرام را از خود می‌راند. این انرژی کهکشان را همواره با سرعت بیشتری گسترش می‌دهد. جسم سیاه و انرژی سیاه دو ماده‌ی اصلی‌ای هستند که بیش از ۹۵ درصد کیهان را تشکیل می‌دهند. اخترشناسان تأثیر این عناصر اسرارآمیز کیهان را بر اجرام مرئی‌ای مانند ستارگان و کهکشان‌ها مشاهده می‌کنند، اما از آنچه در پس آنها نهفته، آگاهی ندارند.

الگوی ریاضی بسیار پیشرفته‌ا‌ی وجود دارد که توضیح می‌دهد در فضا چه اجرامی قابل رؤیت هستند و پس از مهبانگ یا انفجار نخستین (بیگ بنگ)، در طول تاریخ کیهان، فضا چگونه گسترش یافته است. اما الگوها و مشاهده‌ها نشان می‌دهند که کیهان مملو از انرژی سیاه است و اخترشناسان نمی‌دانند این انرژی از چه تشکیل شده است. در واقع آنها چیزی بیش از وجود این انرژی درباره‌ی آن نمی‌دانند.
مرجع
http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/science/mysteries_l1/dark_energy.html
http://physicsworld.com/cws/article/print/19419

  امتیاز: 0.00