منو
 کاربر Online
621 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  سه شنبه 25 فروردین 1388 [08:19 ]
  محققان مدل جدیدی را برای بی قرار ترین انفجارهای ابراخترها پیشنهاد می کنند
 

محققان در مورد اینکه چرا بعضی از انفجارها خیلی سریع اتفاق می افتند حیران شده اند. در حال حاضر گروهی از اختر شناسان چینی اعتقاد به داشتن دلایل احتمالی ابتدایی ترین انفجارها دارند .
یک گروه از اختر شناسان که رهبر آنها بووانگ از دانشکده علوم در چین است نشان دادند که چگونه انتقال ماده از ستاره ی هلیوم به یک کوتوله ی سفید باعث این رویدادهای فاجعه آمیز می شود.
اعتقاد بر این است که بیشتر ابراخترهای نوع Ia زمانی اتفاق می افتند که یک کوتوله سفید ماده را از ستاره ای که در حال چرخش در نزدیکی آن است می کشد. فرضیه های قبلی در مورد ابر اختر نوع Ia بر این بود که انفجار هنگام چرخیدن یک کوتوله سفید به دور کوتوله سفید دیگر یا چرخیدن یک کوتوله سفید به دور ستاره ی قرمز غول پیکر بود .
زمانیکه جرم کوتوله سفید ار حد چاندراسخار (4/1 جرم خورشید است) تجاوز کند ، کوتوله سفید فروریخته و در عرض چند ثانیه دستخوش یک واکنش هم جوشی هسته ای مهارنشدنی می شود و در این هنگام است که کوتوله منفجر شده و مقدار زیادی انرژی همچون ابراختر نوع Ia آزاد می کند. به خاطر ارتفاع و درخشش پایدارشان ، منجمان این رویداد ها را بعنوان شاخص مسافت برای اندازه گیری مسافت تا دیگر کهکشان ها استفاده می کنند و عقاید ما را در مورد جهان محدود می کنند .
دانشمندان ابراختر نوع Ia را بطور فزاینده تایید کرده اند و دریافتند که حدود نیمی از آنها کمتر از صد میلیون سال بعد از زمان تشکیل ستاره ی اصلی کهکشانشان منفجر می شوند . اما فرضیه های قبلی در مورد این سیستم ها پیش بینی نمی کنند که این کوتوله ها اینقدر کوچک باشند . بنابراین وانگ و گروهش دست به کشف این راز زدند. با استفاده از یک رمز کامپیوتری متغیر ستاره مانند ، آنها محاسباتی را در مورد 2600 سیستم دوتایی که شامل یک کوتوله سفید و یک ستاره هلیوم ( یک ستاره آبی داغ که توسط طیفی از هلیوم احاطه شده ) است انجام دادند. آنها دریافتند که اگر میدان جاذبه کوتوله سفید ماده را از ستاره هلیوم به خود بکشد و جرمش بیشتر از حد چاندراسخار افزایش یابد آن همچون ابراختر نوع Ia در کمتر از 100 میلیون سال بعد از تشکیلش منفجر خواهد شد.
ژان ون هان محقق رصد خانه یونان گفت که :ابر اختر نوع Ia وسیله ای برای تعیین مقیاس جهان هستند بنابراین ما نیاز به شناخت خصوصیات آنها داریم. در حال حاضر این گروه قصد دارند خصوصیات ستارگان هلیوم را در هنگام انفجار ابراخترها الگو قرار دهند تا بتوانند توسط مشاهدات آینده اثبات شود .
منبع خبر: جهان امروز

تصویر

  امتیاز: 0.00