منو
 کاربر Online
567 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 10 دی 1387 [12:05 ]
  انرژی هسته ای و گرسنگی!
 

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید که فن آوری هایی که از دانش هسته ای برای تولید گیاهان استفاده می کند، ممکن است به مبارزه با گرسنگی کمک کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستار سرمایه گذاری بیشتر در روشی شده است که با استفاده از تابش های پرتوزا ، محصولات زراعی پایدار در برابر شرایط آب و هوایی نامناسب و آفات تولید می کند.

این سازمان می گوید که این روش پرورش گیاهان ابزاری قدرتمند برای کمک به غلبه بر بحران غذایی جهان است.

دانشمندان می گویند که قرار دادن گیاهان و بذرها در برابر اشعه رادیواکتیو ممکن است باعث شود محصولات زراعی در برابر آفات و امراض مقاوم شوند و یا در شرایط سیل و خشکسالی دوام بیاورند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید که این روش، موسوم به `القای جهش` (mutation induction)، بر خلاف اصلاح ژنتیکی گیاهان، صرفا فرآیند طبیعی تغییر خود به خود در گیاهان را تسریع می کند.

چایک امبا، رئیس واحد پرورش گیاهان در آزمایشگاه های آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید که این فن آوری بی خطر است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی می خواهد که برای گسترش این فن آوری، که از دهه بیست میلادی از آن استفاده می شده است، سرمایه گذاری بیشتری انجام شود.

اخیرا از این فن آوری در ویتنام برای تولید یک نوع برنج مخصوص که خاصیت بار دهی بیشتری دارد، استفاده شد؛ از این فن آوری همچنین در کنیا برای تولید نوع خاصی از گندم و گیاه مانیوک در آفریقای جنوبی که بار دهی بیشتری دارند، استفاده شده است.

جنت کاتر، از واحد علمی سازمان بین المللی صلح سبز، اذعان دارد که این روش در مقایسه با اصلاح ژنتیکی خطرات کمتری برای محیط زیست در بر دارد اما می گوید که اکنون ابزار پیشرفته تری برای افزایش تولید محصولات زراعی وجود دارد.

  امتیاز: 0.00