منو
 صفحه های تصادفی
سوغات مسافرت
انداره گیری طول موج با تداخل سنج مایکلسون
اقسام ویتامین B
طلاق
میمونه
نرخ ارز
تسامح و تساهل دينی
حد دنباله
رشته طراحی صنعتی
قلاع اسماعیلیه
 کاربر Online
833 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  یکشنبه 10 آذر 1387 [07:28 ]
  مشاهده ناهید و مشتری
 

این شبها زیباترین اجرام آسمانی را با چشم و بدون تلسکوپ مشاهده کنید.
بعد از غروب آفتاب هنگامی که هنوز هیچ ستاره ای در آسمان قابل مشاهده نیست، به سمت غرب و کمی بالاتر از محل غروب خورشید نگاه کنید. دو جرم درخشنده را مشاهده خواهید کرد. این دو جرم با فاصله کمی از یکدیگر قرار گرفته اند.از این دو جرم، آنکه پر نورتر و پایین تر است سیاره ناهید و آنکه کم نورتر و بالاتر است غول منظومه شمسی، سیاره مشتری می باشد. حرکت سیاره ناهید به سمت سیاره مشتری و ستاره های اطراف آنقدر زیاد است که جا به جایی آن را در هر شب می توان مشاهده کرد. هنگامی که سیاره ناهید در آسمان مغرب مشاهده می شود، حرکتش را از سمت غرب ( تقریبا از محل غروب خورشید ) به سمت شرق و در منطقه البروج آغاز می کند تا به حد اکثر کشیدگی 48 درجه برسد.در این حالت تا ساعتی پس از غروب خورشید قابل مشاهده است. از این به بعد مجددا به سمت افق غرب باز گشته و مدتی از دید پنهان می شود ( این سیاره هیچگاه در نیمه شب قابل رویت نیست ) دیدار بعدی با سیاره ناهید هنگام صبح دم و قبل از طلوع خورشید خواهد بود. مشاهده این پدیده زیبا را از دست ندهید و سعی کنید با هر نوع دوربین که به همراه دارید ، یک عکس گرفته و به آدرس سایت رشد ، بخش نجوم ارسال کنید تا در این صفحه قرار بگیرد.


تاریخ گرفتن عکس : جمعه 8/9/1387
ساعت : 30/17

تصویر

تصویر

عکسها از : غلامحسین رستگار نسب

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 19 آذر 1387 [05:14 ]
  جواب
 

coolشما این شب ها دو نقطه نورانی در کنار هم میبینید که همان زهره و مشتری است

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 19 آذر 1387 [16:09 ]
  ناهید و مشتری
 

با عرض سلام
من دیشب که به این دو سیاره نگاه می کردم اصلا جایشان مشابه عکس های بالا که آقای رستگار نسب گرفته اند نبود.اگر ممکن است توضیح دهید.

  امتیاز: 0.00