منو
 صفحه های تصادفی
فعال غیرفعال در ذن
نیروی قوی هسته‌ای
مصرف داروهای بدون نسخه
فلسفه رجعت
امام خمینی - مقابله با ستمگران
انیوپلوئیدی در انسان
زینوالدیت
تلاش خلفای عباسی در مقابله با امام موسی کاظم علیه السلام
ماه ذی حجه
قضاوت امام علی علیه السلام میان عمر و شتر فروش
 کاربر Online
587 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  سه شنبه 23 مهر 1387 [18:16 ]
  برگزاری سومین جشنواره ساعت های آفتابی در شهر ری
 

سازمان آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران با همکاری پژوهش سرای دانش آموزی محمدبن زکریای رازی آموزش و پرورش ناحیه 1 شهرری اقدام به برگزاری سومین جشنواره ساعتهای آفتابی کرد.

تصویر
سومین جشنواره ساعت های آفتابی در محوطه پژوهش سرای دانش آموزی محمدبن زکریای رازی آموزش و پرورش ناحیه 1 شهرری

سومین جشنواره ساعت های آفتابی که توسط سازمان آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران برنامه ریزی و سازمان دهی شده بود در تاریخ 30/3/1387 در محل پژوهش سرای دانش آموزی محمدبن زکریای رازی مدیریت آموزش و پرورش ناحیه یک شهرری با شرکت 47 دانش آموز برگزار گردید . دانش آموزان شرکت کننده که از پ‍‍‍ژوهشسراهای مناطق مختلف بودند ، دست ساز خود را که تعداد آنها به 35 عدد می رسید به کمیته پذیرش داده تحویل دادند تا شناسنامه برای هر ساعت آفتابی نوشته شود.
کلیه ساعت های آفتابی ساخته شده در سه مرحله توسط هیئت مورد ارزیابی قرار گرفتند. در مرحله اول، داوران در محلی که برای این کار در نظر گرفته شده بود به ارزیابی و سنجش دست سازها با در نظر گرفتن متغیرهای از پیش تعیین شده پرداختند. درمرحله دوم، دانش آموزان به طرف سالن اجتماعات هدایت شدند تا در مقابل هیئت داوران ودیگر دانش آموزان شرکت کننده و مدعوین به توضیح و دفاع در مورد چگونگی ‌محاسبات مربوطه و نیز ساخت ساعت آفتابی خود بپردازند . و در سومین مرحله دانش آموزان ساعتهای آفتابی خود را به حیاط آورده تا دقت ساعت با توجه به زاویه تابش نور خورشید مشخص شود.


در ابتدای مرحله دوم غلامحسین رستگارنسب مدیر پژوهشسرای محمدبن زکریای رازی که مدیریت برگزاری جشنواره را نیز بر عهده داشت ضمن خیر مقدم به حاضرین و تشکر از سازمان آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران که چنین جشنواره بی نظیر علمی را طراحی کرده و نیز مدیریت آموزش و پرورش ناحیه یک شهرری که مسئولیت اجرایی و علمی این فعالیت زیبای علمی را پذیرفته است مقدمه ای از استفاده از ساعت های آفتابی از دیرباز تا کنون را بیان داشت. ایشان در ادامه بیان داشتند که قدمت ساعت های آفتابی به بیش از پنج هزار سال قبل باز می گردد و با توجه به انواع ساعت ها به ویژه ساعت های اتمی که امروزه در اندازه گیری های بسیار دقیق به کار برده می شوند ،‌ساعت های آفتابی همچنان اهمیت و جایگاه خود را حفظ کرده اند. وی گفت: اگر امروز مردم جهان همچنان به ساخت ساعت های آفتابی همت می گمارند و جشنواره آن را به صورت جهانی برگزار می کنند بدین دلیل است که برای ساخت یک ساعت آفتابی از هر نوع که باشد به یک حداقل ازدانش ریاضیات ، فیزیک ،جغرافیا و زمین شناسی و در نهایت نجوم نیازمندیم و دانش آموزان آنچه را که به طور تئوری از کتب درسی فرا می گیرند ، می توانند به طور عملی در ساخت یک ساعت آفتابی به کار گیرند. پس از ایشان، آقای عزیز خدادادی کارشناس محترم پژوهشسرای دانش آموزی منطقه شهریار که عضو هیئت داوران نیز بودند به ارائه روشهای مختلف ساعت های‌ آفتابی و فرمول های مربوطه پرداختند. ایشان در مورد گزینه های داوری که قبلاً‌ در طی یک فراخوان توسط سازمان متبوع به اطلاع دانش آموزان رسیده بود توضیحاتی را ارائه ونکات مهمی را که دانش آموزان در دفاع از ساعت آفتابی دست ساخته خود باید به آن اشاره کنند را توضیح دادند.
سرکار خانم بیات مجری برنامه به ترتیب از دانش آموزان دعوت به عمل آورد تا در جمع حاضرین و هیئت داوران به توضیح و دفاع از ساعت آفتابی دست ساز خود بنمایند.
پس از اتمام دومین مرحله داوری ، ‌مرحله سوم داوری آغاز گردید. در این مرحله دانش آموزان ساعت های آفتابی خود را روی میز های پیرامون ساعت آفتابی استوایی نصب شده در حیاط پژوهش سرای دانش آموزی محمدبن زکریای رازی آموزش و پرورش ناحیه یک شهرری قرار دادند تا دقت دست سازهای آنها توسط هیئت داوران مورد سنجش قرار گیرد .
لازم به توضیح است که خواندن دقیق ساعت های آفتابی نیز نیازبه محاسباتی دارد که بایستی حتما از آن اطلاع داشت. زیباترین مرحله داوری همین مرحله ی سوم بود. زیرا در اینجا دیگر هیچ صحبتی نبود و ساعت های آفتابی با زبان بی زبانی مهارت و زیرکی علمی سازنده شان را به رخ داوران و سایرین می کشاندند.
پس از اتمام این مرحله و بحث و تبادل نظر در مورد تفاوت های ساعت های آفتابی ارائه شده توسط دانش آموزان، ‌داوران برای معدل گیری نمرات سه مرحله و انتخاب نهایی به محل داوری مراجعت نمودند.
در این حین ازکلیه دانش آموزان و همراهان آنها دعوت به عمل آمد تا پس ازخواندن نماز به صرف نهار بپردازند . درادامه این همایش مراسم اختتامیه آغازگردید. ابتدا آقای سید محمد طباطبایی معاونت محترم پشتیبانی و توسعه مدیریت به همه شرکت کنندگان خیر مقدم و خسته نباشد گفتند. ایشان توسعه ساعت های آفتابی در بین مسلمانان را یکی از فعالیت های علمی آنان عنوان کردند و یکی از دلایل آن را به جا آوردن نماز در زمان های لازم برشمردند. همچنین به گاهشماری از روی کوتاهترین طول سایه در ساعت های آفتابی اشاره کرده و آن را مبنای تقویم شمسی دانستند .
با ارائه منتخبین توسط هیئت داوران اهداء هدیه و تقدیر و تشکر از آن ها به عمل آمد لازم به توضیح است که هدایا توسط سرکار خانم اخوان ، ،‌جناب آقای طباطبایی ،‌ جناب آقای غلامحسین رستگارنسب و جناب آقای عزیز خدادادی به پذیرفته شدگان اهدا شد .

اسامی دانش آموزان برگزیده:
نام ونام خانوادگی ------------ پژوهشسرا --------------- منطقه------------ مقطع
1- محمد یاشار رنجبر------------- جوان ------------------ شهریار---------- دبیرستان
2- محمد رضا درخشان------------ جوان------------------ شهریار---------- دبیرستان
3-امیر عبد اللهی ------------------جوان------------------- شهریار--------- دبیرستان
4- فرزانه اشرفی ---------------- زکریارازی----------------- یک ری---------- دبیرستان(موفق به دریافت ثبت اختراع)
5- سعیده قوچ کانلو--------------- آسمان----------------- یک تهران---------دبیرستان
6- میر بهادر فتحی وند------------- جوان -------------------شهریار---------- دبیرستان
7- نیلوفر درزلو-------------------دکتر حسابی---------------شهر قدس --------دبیرستان
8- سعیده فخراد خانی --------- دکتر حسابی-------------- شهر قدس-------- دبیرستان
9- امیرحیدری ---------------------- جوان-------------------- شهریار----------- دبیرستان
10-فرزانه گودرزی---------------- اسلامشهر-------------- اسلامشهر---------- دبیرستان
11-معصومه دارابی ------------- باقرالعلومعلیه‌السلام-------------- قرچک------------- راهنمایی
12- فاطمه داود آبادی------------- باقرالعلومعلیه‌السلام ------------ قرچک------------- راهنمایی

سپس جشنواره با صلوات بر محمد و آل محمد و شادی روح شهیدان انقلاب اسلامی پایان یافت. همچنین به کلیه دانش آموزان شرکت کننده که ساعت آفتابی دست ساز خود را ارائه کرده بودند لوح تقدیر داده شد.

آنچه در این جشنواره خودنمایی می کرد حضور با شور دانش آموزان و نوآوری های آنان در ساخت ساعت های آفتابی نسبت به سال قبل بود . در جشنواره ساعت های آفتابی امسال چند ساعت آفتابی طراحی شده بود که علاوه بر کار در روز و با استفاده از نور خورشید، در شب و با استفاده از نور ماه نیز کاربرد داشت . دانش آموزان به این دسته از ساعت های آفتابی ، لقب ساعت های آفتابی – مهتابی را داده بودند.

پیشنهاد
پیشنهاد می شود سازمان محترم آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران ‌ یک نمایشگاه دائمی از ساعت های آفتابی در پژوهشسرای زکریای رازی ایجاد شود و در یک فراخوان ملی درخواست شود تا با حضور نمایندگانی از سایر سازمان ها شناسنامه ای تهیه و با ثبت مشخصات ساعت آفتابی به نام سازنده آن، ‌آن ساعت آفتابی در نمایشگاه دایمی نگهداری شود و اگر چنین فعالیتی انجام پذیرد این نمایشگاه، ‌اولین نمایشگاه ساعت های آفتابی درکشور ما خواهد بود.

هیئت داوران
1-عزیز خدادادی
2-مهدی دانشیار
3-مهشید ژاله

پژوهشسراهای شرکت کننده
1-پژوهشسرای دانش آموزی محمدبن زکریای رازی – ناحیه یک شهر ری
2-پژوهشسرای دانش آموزی اسلا شهر- منطقه اسلامشهر
3-پژوهشسرای جوان – منطقه شهریار
4-پژوهشسرای دکتر حسابی – منطقه شهرقدس
5-پژوهشسرای باقرالعلوم علیه‌السلام – منطقه قرچک
6-پژوهشسرای آسمان – منطقه یک شهرتهران

دانش آموزان در حال توضیح ساعت آفتابی دست ساز خود:


تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

نمونه ای از ساعتهای آفتابی ارایه شده توسط دانش آموزان:

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

  امتیاز: 0.00