منو
 کاربر Online
1978 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  چهارشنبه 09 مرداد 1387 [08:14 ]
  خورشید گرفتگی 11 مرداد 1387
 

خورشید گرفتگی هنگامی رخ می دهد که زمین ، ماه و خورشید روی یک خط قرار گیرند و هنگامی که قطر ظاهری ماه از خورشید بیشتر شود مانع رسیدن نور خورشید به زمین شده و در این حالت خورشید گرفتگی کلی رخ می دهد .
11 مرداد امسال نیز برخی از ساکنان کره ی زمین شاهد این پدیده ی شگفت انگیز می باشند . کسانی که در کانادا ، مغولستان ، چین ، روسیه و چند کشور دیگر روی خط کسوف قرار دارند می توانند آن را به صورت کلی رصد کنند . حداکثر مدت گرفت کامل 2 دقیقه و بیست و هفت ثانیه است .
ما نیز در ایران این پدیده ی زیبا را به صورت جزئی مشاهده می کنیم در ایران میزان این گرفتگی به طور متوسط تنها 25 در صد می باشد . در شهری مانند تهران گرفت روز جمعه در ساعت 14 و 34 دقیقه آغاز و در ساعت 16 و 27 دقیقه به پایان می رسد ؛ اوج گرفت در تهران ساعت 15 و 33 دقیقه است . باید مراقب بود که بدون ابزارهای مناسب و فیلترهای مجاز رصد این صحنه ی زیبا برای چشم بسیار خطرناک می باشد ؛ از جمله فیلترهای مناسب برای این کار می توان از فیلتر مایلار و فیلتر H آلفا نام برد .
اما رصدگرانی که در مناطق گرفت کلی قرار دارند پس از گرفت کامل می توانند سیاره ی عطارد از قدر 7/1- و سیاره ی زهره از قدر 8/3- را در فاصله های 3 و 15 درجه ای از خورشید مشاهده نمایند . البته ممکن است زحل و مریخ نیز به سختی در سمت غرب خورشید دیده شوند . از جمله ستارگان پرنور که حین کسوف کامل قابل مشاهده اند می توان از پولوکس و کاستور نام برد . این خورشید گرفتگی متعلق به دوره ی ساروسی 126 است .
منتظر دریافت گزارش های شما از این رصد هستیم .

تصویر

  امتیاز: 0.00