منو
 صفحه های تصادفی
منطق روایت
سنگ گچ
هدانبرژیت
از سقوط صفویان تا تاجگذاری نادر( 1135 – 1148 ه ) { زمینه های شکل گیری }
درون بر
سرخس
رفتار نیکوی امام رضا علیه السلام
تفسیر و تاویل
وداع با پدر در روز عاشورا
عجب و درمان آن
 کاربر Online
1160 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  یکشنبه 30 تیر 1387 [13:17 ]
  نازک ترین و محکم ترین ریسمان
 

نازک ترین و محکم ترین ریسمان

آیا تا کنون فکر کرده اید نازک ترین و محکم ترین ریسمان چیست ؟ نام این ریسمان تاره است که در ادامه کمی درباره ی آن شرح می دهیم.
تاره ، تک بلوری است با قطر بسیار کم در حدود یک میکرون تا یک نانومتر و استحکام کششی بسیار زیاد که در بعضی موارد از حدود ۱۰۹ نیوتون بر متر مربع تجاوز می کند. با توجه به چگونگی و روش رشد بلور تاره ممکن است طول آن به چند سانتی متر و یا بیشتر برسد.

معمولا به دو روش متفاوت بلور تاره را رشد می دهند . در روش مستقیم از بخار فوق اشباع عنصر یا ترکیب مورد نظر استفاده می شود و بلور تاره به طور مستقیم از بخار به جامد رشد می کند. اما در روش غیر مستقیم ( بخار - مایع - جامد ) که روش بیرون کشیدن تاره از ماده ی مذاب نیز نامیده می شود ، از ناخالصی هایی استفاده می شود که نقش مهمی در رشد تاره دارند.

تاره ها در قطعات الکترونیکی مینیاتوری برای اتصالات کوتاه بکار می روند. در مواردی نیز با افزودن تعداد زیادی تاره به مواد دیگر ، می توان استحکام آن مواد را به میزان بسیار زیادی افزایش داد.

لینک http://searchdatacenter.techtarget.com/sDefinition/0,,sid80_gci813318,00.html
دبیر گره فیزیک

  امتیاز: 0.00