منو
 کاربر Online
1302 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  جمعه 21 تیر 1387 [16:08 ]
  تفاوت آسمان نما با رصدخانه
 

سلام
چند روز پیش با خانواده به مرکز آسمان نما در تهران رفته بودم و در آنجا توضیحات جالبی را در مورد آسمان دادند. لطفا بگویید که فرق آسمان نما با رصد خانه چیست .
عرفان راست نژاد
کلاس چهارم دبستان
تربت جام

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 27 تیر 1387 [18:31 ]
  تفاوت آسمان نما با رصدخانه
 

دانش آموز عزیز عرفان راست نژاد
سلام
خوشحالم از اینکه نامه شما را در یافت کردم . در پاسخ باید بگویم که :
رصدخانه مکانی است که برای مشاهده اجرام آسمانی مانند ستارگان و سیارات و دنباله داران و سیارکها و... همجنین بررسی و اندازه‌گیری پدیده‌های آسمانی درست شده است. در گذشته رصدخانه‌ها اساسا شامل سُدس و برخی ابزارهای دیگر ستاره‌شناسی بود.اما رصدخانه‌های امروزی معمولاً تلسکوپ‌های بزرگ نوری دارند که در اتاق‌های گردنده نصب شده‌اند. و بعضی دیگر دارای تلسکوپ های رادیویی هستند که در فضای باز قرار گرفته اند.
در کشور ما رصدخانه های زیادی وجود دارد که برای آشنایی به تعدادی از آنها اشاره میکنم:
رصدخانه ملی ایران ( در حال برسی و ساخت )
رصدخانه دانشگاه اصفهان
رصدخانه دانشگاه ابوریحان شیراز
رصدخانه دانشگاه فردوسی مشهد
رصدخانه مرکز نجوم آستان حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام
رصد خانه مرکز ستاره شناسی تهران

آسمان نما مکانی است که ما ستارگان و دیگر اجرام سماوی را به صورت مجازی و در داخل یک اتاق تاریک دارای سقف گنبدی و یا یک چتر پارچه ای که نور از داخل سوراخهای دستگاهی به زیر این گنبد و یا چتر می تابد مشاهده می کنیم . امروزه آسمان نماها با کاربردها و اندازه های مختلفی ساخته می شوند و از ابزاهای مهم در آموزشهای مقدماتی نجوم محسوب می شوند .
بزرگترین آسمان نما در کشور ما فعلا در تهران بوده و متعلق به سازمان جغرافیایی ارتش میباشد و بازدید از آن برای عموم آزاد می باشد . همچنین آسمان نما تقریبا در همه کانونهای فرهنگی و تربیتی متعلق به وزارت آموزش و پرورش در همه استانها و مناطق کشور قرار دارد .

  امتیاز: 0.00