منو
 کاربر Online
491 کاربر online
 : زمین شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه زمین شناسی 3 ستاره ها ارسال ها: 513   در :  شنبه 01 تیر 1387 [19:22 ]
  هسته مذاب زمین به شدت در حال تغییر است
 

دانشمندان از تغییرات سریع و حیرت آوری در بخش مذاب و مایع هسته زمین خبر دادند که گفته می شود به ایجاد تغییراتی در میدان مغناطیسی زمین منجر خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری مهر ، بررسیهای دقیق ماهواره ای طی 9 سال اخیر از میدان مغناطیسی زمین این امکان را برای نیلز السن و تنی چند تن از دانشمندان ارشد مرکزDTU Space و محققان دیگری در آلمان فراهم آورده است تا به نقشه برداری از تغییرات شگرف و حیرت آور در هسته زمین بپردازند.

دانشمندان این مطالعه اعلام کردند، آنچه که حیرت آور است شدت و سرعت این تغییرات است که مهمترین اثر آن ایجاد تغییراتی در میدان مغناطیسی زمین خواهد بود.

بر اساس گزارش ساینس دیلی، هسته کلی زمین دربرگیرنده یک هسته داخلی است که به وسیله هسته مایع خارجی که حدود 3 هزار کیلومتر زیر با سطح زمین فاصله دارد احاطه شده است. هردوی این لایه ها از نیکل و آهن ترکیب شده اند.

به گفته دانشمندان حرکات و تغییرات ایجاد شده در بخش مایع هسته زمین ، میدان مغناطیسی این سیاره را تولید می کند و از این رو هرگونه تغییری در این بخش موجب ایجاد تغییراتی در میدان مغناطیسی زمین می شود.

این مطالعه درحالی در دست انجام است که دانشمندان قصد دارند تا در ادامه و در قالب پروژه دیگری موسوم به Swarm از سه ماهواره ویژه برای بررسی دقیق و جزئی تغییرات در میدان مغناطیسی زمین استفاده کنند.

  امتیاز: 0.00