منو
 کاربر Online
1907 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  شنبه 01 تیر 1387 [12:47 ]
  ونوس اکسپرس جزئیات جدیدی را از ابرهای زهره مشخص می کند
 

لایه های عجیب ابرها ، چهره ی سیاره ی خواهر زمین را از دید ما پوشانده است . این ابرهای متلاطم بین 45 تا 70 کیلومتر بالای سطح سیاره قرار دارند و در قسمت های بالایی جو ، ابرهای چرخان ، بادهای تندی با سرعت 300 کیلومتر بر ساعت تولید می کنند که عناصر اصلی تشکیل این ابرها اسید سولفوریک همراه با کلرین و فلورین می باشد .
دانشمندان آژانس فضایی اروپا به کمک تصاویر جدید ارسالی از ونوس اکسپرس که در طول موجهای مختلف به دست آمده جزئیات جدیدی از ابرهای زهره فراهم کرده اند . به نظر می رسد ابرها به طور چشمگیری از استوا به طرف قطب تغییر می کنند . در عرضهای پایین تر به صورت ناهمگن و لکه دار می باشند مانند اینکه آب در دیگ بجوشد ؛ ابرها براثر همرفت حرکت می کنند و با تابش نور خورشید داغ می شوند . منطقه ی روشنتر، بالای ابرهای تیره تر می باشد که از قطرات اسید سولفوریک شکل گرفته اند . در عرضهای جغرافیایی بالاتر ساختار ابرها دوباره تغییر می کند و شامل مه رقیقی است که جو کلاهک قطبی زهره را شکل داده است .

منبع خبر : Space Daily


تصویر

  امتیاز: 0.00