منو
 صفحه های تصادفی
انواع سوخت های فسیلی
تثبیت و استواری طریقت صفوی و گستردگی دایره نفوذ آن ( از شیخ صدر الدین تا سلطان جنید )
تلسکوپ پنج متری
فرشته ای به صورت و نام علی
موقعیت تکتونیکی ماسه سنگ
اصلاح خاکهای شور و قلیا
آتشفشان در ایران
سخن پیامبر اکرم درباره حسنین علیهم السلام
رنگهای مرده کدر ویا گلی
سونوگرافی با ماورای صوت
 کاربر Online
407 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 15 فروردین 1387 [07:59 ]
  محاسبات پیش رصدی و رصد هلال صبحگاهی ماه ربیع الاول 1429
 

در صبحگاه شنبه 17 فروردین 1387 مطابق با 5 آوریل 2008 میلادی و برابر با 28 ربیع الاول 1429 هلال صبحگاهی در تمام نقاط ایران قابل رؤیت است.
این هلال را میتوان اولین هلال صبحگاهی امسال دانست. با پایان یافتن ایام عید گویی این بار ماه است که در آسمان مهمانی برپا کرده است٬ مهمانی که ما هم میتوانیم در آن حضور داشته باشیم و از آن لذت ببریم.
طلوع ماه ساعت 6 صبح می باشد و سمت آن در این لحظه برابر84 درجه است٬ که در نزدیکی سمت شرق(90درجه) طلوع میکند.
لحظه طلوع آفتاب ساعت 6 و 45 دقیقه است و از سمت 81 درجه طلوع میکند.
برای رصد٬ بهتر است که کار خود را از نزدیکی طلوع ماه شروع کنید. البته برای رصد هلالهای صبحگاهی لازم است که شما وسیله ای برای اندازه گیری سمت و ارتفاع داشته باشید٬ به این دلیل که ما برای رصد هلالهای شامگاهی میتوانستیم با در نظر گرفتن محل غروب آفتاب محل ظاهری ماه را اندازه بگیریم ولی در هلالهای صبحگاهی ماه زودتر از خورشید طلوع می کند.
اما در این هلال ما میتوانیم از سیاره ی زهره و عطارد کمک بگیریم. هلال ماه٬ زهره وعطارد مثلثی تشکیل میدهند که هلال ماه در راس آن واقع شده است. سیاره زهره در 5/4 درجه ای غرب ماه قرار دارد و سیاره عطارد در 5 درجه ای جنوب ماه و فاصله ظاهری زهره و عطارد 5/5 درجه می باشد. لازم به ذکر است که سیاره زهره 8 دقیقه بعد از ماه و سیاره عطارد 25 دقیقه بعد از ماه طلوع میکنند.

با آرزوی موفقیت
غلامحسین رستگار نسب
مهدی صادقی

  امتیاز: 0.00