منو
 کاربر Online
1528 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  چهارشنبه 08 اسفند 1386 [04:07 ]
  طرحی ساده برای انحراف مسیر سیارکهای نزدیک زمین
 

اگر چه به نظر می رسد برخورد سیارکها با زمین کم اتفاق افتاده اما پیامدهای برخی از این برخوردها برجا مانده است . ستاره شناسان به همراه دانشمندان دیگر، نظرات و طرحهایی برای کاهش خطرتصادف سیارکهای در حال نزدیک شدن به زمین را بررسی کرده اند . برخی از این طرحها سینمایی هستند. برای مثال فضاپیمایی محکم وسخت، به جرم نزدیک زمین برخورد می کند و قسمتی از آن را منفجر می نماید . اما نظرات دیگر از طرحهای ساده و دقیق بهره می گیرند که تنها مسیر حرکت صخره ی فضایی را تغییر می دهد . یکی از این راهها استفاده از دو پره ی خورشیدی یا فوتون خورشیدی به عنوان موتور پیشرانه می باشد .
فیزیکدان، گئورگی متلوف در ناسا بر روی فوتونهای خورشید به عنوان موتور پیشران که از تجمع انرژی خورشید استفاده می کند ، مطالعه می نماید . یکی از پره ها یک جمع کننده ی سهمی شکل بزرگ است که پیوسته صفحه ی آن به سمت خورشید است و بازتاب نور خورشید را به پره ی کوچکتر هدایت می کند تا باعث حرکت موتور پیشرانه ی دوم شود که پرتو خورشید متمرکز شده را به سطح سیارک برساند . در این نظریه، پرتوناحیه ای روی سطح را تبخیر کرده و جتی از ماده ایجاد می کند که باعث حرکت و در نتیجه تغییر مسیر جرم نزدیک زمین می شود .

منبع : جهان امروز

تصویر

  امتیاز: 0.00