منو
 صفحه های تصادفی
چگونه از اصطکاک گرما ایجاد می شود؟
آغاز به کار مجلس دوم
چرخش ویژه
بوسپیرون
مناجات امام حسین در آخرین لحظات زندگی
امام سجاد علیه السلام از کربلا تا کوفه
هدانبرژیت
توصیه خیرخواهانه امام جواد علیه السلام به یکی از یاران
دو تفسیر برای کنیه ابوالقاسم
تنوع تصویری درتلویزیون
 کاربر Online
778 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 08 بهمن 1386 [07:32 ]
  وسیله‌ی جدید انتقال توان
 

وسیله‌ی جدید انتقال توان
text

گروهی از پژوهشگران ژاپنی یک وسیله‌ی انتقال توان را ابداع کرده‌اند که نازک، تخت و انعطاف‌پذیر است. این وسیله را که روی ورقه‌ای از پلاستیک قرار دارد، می‌توان روی میز، زمین، دیوار و در جای دیگر گذاشت و توان لازم جهت وسایل الکترونیکی در نزدیکی یا روی آن را بدون استفاده از سیم و یا هر وسیله‌ی اتصال دیگر تأمین کرد.

قطعه‌های الکترونیکی ازطریق فناوری چاپ به کمک فواره‌های مرکب بسیار پیشرفته و با استفاده از «مرکب الکترونیکی» در پلاستیک، رسوب داده می‌شوند. محصول نهایی دارای ضخامت حدود یک میلی‌متر و مساحت 21 سانتی‌متر مربع است. اگرچه توان تولید بالقوه‌ی ورقه‌هایی که بتوانند تمام دیوار یا کف اتاق را بپوشانند هم وجود دارد. این ورقه می‌تواند توان حدود 40 وات را تأمین کند که برای روشن کردن لامپ‌ها یا وسیله‌های الکترونیکی کوچک (تلفن همراه، ساعت و ...) که مجهز به پذیرش توان بی‌سیم باشند، کفایت می‌کند. ورقه دارای کارایی تحسین‌برانگیز 81 درصد است، یعنی وسیله‌های الکترونیکی 81 درصد توان گسیل شده را دریافت می‌دارند.

این ورقه گام بلندی به پیش در حوزه‌ی الکترونیک است. به گفته‌ی تاکائو سومیا (Takao Someya) پژوهشگر دانشگاه تولید «ورقه‌ی انتقال توان ما به دو موضوع مورد توجه در حوزه‌ی الکترونیک می‌پردازد: تولید دستگاه‌های تولید توان دوست محیط زیست و توسعه‌ی فناوری‌های انتقال توان که بتوانند روند «الکترونیک محیط اطراف» را تحقق بخشد، یعنی شبکه‌های الکترونیکی مانند حسگرها که در توکار خانه‌ها و محل‌های کار ما قرار می‌گیرند تا امنیت و آسایش روزمره‌ی ما را افزایش دهند».

این ورقه مثالی از «الکترونیک آلی» یعنی زمینه‌ای با رشد سریع است که در آن مدارها به جای سیلیسیم معمولی مبتنی بر پلاستیک‌های رسانا هستند. الکترونیک آلی چند امتیاز دارد که تولید توان ارزان‌تر و دوست محیط زیست، سبک‌تر بودن و در این مورد خاص نازکی و قابلیت خم کردن از آن جمله‌اند.

با این همه، بسیاری از قطعه‌های الکترونیک آلی را فقط می‌توان برای کاربردهای باتوان کم مورد استفاده قرار داد؛ زیرا ترانزیستورهای آلی دارای مقاومت الکتریکی بسیار زیادند و نمی‌توانند از عهده‌ی مقدار زیاد الکتریسیته برآیند. سومیا و همکارانش با ترکیب ترانزیستورهای آلی با فناوری مورد استفاده در ساخت مدارهای سیلسیمی موفق به بالا بردن مقدار توانی شده‌اند که یک ورقه‌ی انتقال توان می‌تواند تحمل کند.

محصول نهایی از چند لایه تشکیل شده است. این لایه‌ها شامل یک لایه‌ی چاپ شده با آرایه‌ای از پیچه‌های مسی تخت و نازک است که محل وسیله‌های الکترونیکی نزدیک را حس می‌کنند و لایه‌ای از پیچه‌های فرستنده که توان بی‌سیم را تأمین می‌کنند. این فرایند ازطریق القای الکترومغناطیسی صورت می‌گیرد، فرایندی فیزیکی که در آن میدان مغناطیسی می‌تواند جریانی را در رسانای نزدیک خود القا کند. در این‌جا، ولتاژی که به دو سر پیچه‌های فرستنده اعمال می‌شود، یک میدان مغناطیسی به‌وجود می‌آورد که مادامی که وسیله‌های الکترونیکی اطراف مجهز به پیچه‌های گیرنده باشند، باعث روان شدن جریان در این وسیله‌های نیازمند به توان می‌شود.

سومیا و همکارانش می‌گویند که هر نوع نگرانی درمورد ایمنی بالقوه‌ی توان بی‌سیم، مانند شوک الکتریکی و نشت، با پوشاندن پیچه‌های فرستنده‌ی ورقه‌های توان و سایر قطعه‌های الکتریکی با مواد عایق برطرف شده است. آن‌ها ایمنی دستگاه خود را با استفاده از این ورقه برای روشن کردن لامپ غوطه‌ور در آب به نمایش گذاشتند. سومیا گفت: «این می‌تواند به گروه جدیدی از الکترونیک ضد آب بیانجامد».

مرجع
http://www.physorg.com/news99145812.html

  امتیاز: 0.00