منو
 صفحه های تصادفی
بازیافت زباله شهری
آل باوند _ کیوسیان
معاملات برواتی اعم از این که بین تاجر باشد یا غیر تاجر
تبری از دشمنان اهل بیت
واژگان روانشناسی تربیتی
عمران بن حصین
چرا بین ریل های راه آهن فضای خالی وجود دارد؟
ایل قاجار پیش از کسب قدرت
امام عسگری علیه السلام و یاری به اصحاب
پلی میوزیت و درماتومیوزیت
 کاربر Online
520 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 14 دی 1386 [16:39 ]
  لیزر ویروس‌ها را در خون منفجرمی کند
 

لیزر ویروس‌ها را در خون منفجرمی کند

یک گروه پژوهشی متشکل از یک پدر و پسر که در آزمایشگاه‌‌های مختلف کار می‌کنند روش جدیدی را برای پاک‌کردن خون از ویروس‌ها پیدا کرده‌اند. در این روش که نوید بخش ضدعفونی کردن خون برای انتقال آن است از یک باریکه لیزر کم توان استفاده می‌شود که تپ آن فقط کسری از ثانیه تداوم دارد.

شاوی وی دیوید دزن که دانشجوی دانشگاه جان هاپکینز است می‌گوید که این فکر در یک قدم زدن در پارک با پدرش به وجود آمد. دزن که پژوهشگر ایمن‌شناسی در آزمایشگاه تی. سی.وو در مرکز سرطان کیمل در هاپکینز است در جست‌وجوی روش جدیدی برای خلاص شدن از دست عامل‌های بیماری‌زای خطرناک مانند ویروس‌های HIV و هپاتیت C است. او می‌گوید که روش‌های جدید استفاده از پرتوهای UV و رادیوایزوتوپ‌ها ردی از اجزای جهش یافته یا آسیب‌دیده در خون به جا می‌گذارد.

استفاده از ارتعاش‌های فراصوتی برای نابودکردن ویروس‌ها یک راه ممکن است، اما پدرش کونگ – تون – دزن که متخصص لیزر در دانشگاه ایالتی آریزوناست فکر بهتری داشت: لیزرها، برخلاف امواج فراصوتی می‌توانند در آب جذب‌کننده‌ی انرژی اطراف ویروس‌ها نفوذ کرده و عامل‌های بیماری‌زا را به ارتعاش درآورند.

پژوهشگران، لیزر کم توانی را با تپ‌هایی به مدت 100 فمتو ثانیه (13-10 ثانیه) به طرف لوله‌های شیشه‌ای نشانه گرفتند که حاوی ویروس‌هایی در آب نمک رقیق بود که باکتری‌ها را عفونی می‌کند و باکترپوپاگاز هم خوانده می‌شود. مقدار ویروس‌ واگیردار در هر مکعب پس از لیزر درمانی 100 تا 1000 برابر کاهش یافت. دزن جران گفت: «آزمایش را چند بار تکرار کردم تا خود را متقاعد سازم که لیزر به خوبی کار کرده است.»

لیزر مورد استفاده‌ی آن‌ها با لیزر نور مرئی که باریکه‌ی پیوسته‌‌ای را گسیل می‌کند تفاوت دارد. این لیزر تپ سریعی را گسیل می‌دارد و سپس استراحت می‌کند تا محلول اطراف ویروس خنک شود. این موضوع آسیب‌گرمایی به اجزای مختلف خون را به طور قابل ملاحظه‌ای کم می‌کند.

با توجه به این مطلب که ارتعاش پوسته‌ی خارجی ویروس را از بین می‌برد دانشمندان دریافتند که لیزر کم توان آن‌ها ویروس‌ها را به صورت گزینشی از بین می‌برد اما به سلول‌های اطراف آن آسیب نمی‌رساند، در حالی که باریکه‌های قوی‌تر تقریباً همه چیز را از بین می‌برد.

این پدر و پسر گمان می‌کنند که ارتعاش‌های لیزر می‌تواند ویروس‌های مقاوم به داروها و ویروس‌های حساس را به یک میزان از بین ببرد.

وو می‌گوید «روشی که دانشجویم ابداع کرده است را می‌توان بالقوه برای انتقال محصولات خونی که با لیزر ضدعفونی شده‌اند در جهت کنترل بیماری‌های مسری به کار برد.»

این دانشجویان نتیجه‌های کار خود را در شماره 13 ژوییه جورنال او فیزیک: ماده‌ی چگال چاپ کرده‌اند. آن‌ها مطالعات خود را با استفاده از ویروس‌های مختلف ارائه خواهند داد. وو می‌گوید: «گمان می‌کنیم که این کار روی ویروس‌های باکتریایی‌ نوید بخش است، اما آزمون واقعی با عامل‌های بیماری‌زایی چون HIV و هپاتیت خواهد بود.»

مرجع:
http://www.physorg.com/news108141136.html

  امتیاز: 0.00