منو
 صفحه های تصادفی
برگها
جامعه شناسی
قاضی اصفهان
برگی از تاریخ اسلام
اهمیت بررسی جهش زاهای شیمیایی
کربن
گره‌های درونمان را باز کنیم
ورود سپاه عمر سعد به کربلا
تکمیل عقل و اخلاق مردم
اسناد تجارتی
 کاربر Online
861 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  یکشنبه 15 مهر 1386 [02:54 ]
  سیاره زمین مانند در فاصله دور از ستاره شکل می گیرد
 

ستاره شناسان معتقدند زمین خارج از حلقه گاز و غبار پیرامون خورشید شکل گرفته است . در طی میلیونها سال ذرات غبار به یکدیگر چسبیده و در برخورد با یکدیگر بزرگتر و بزرگتر شده اند تا مواد داخل حلقه ای در اطراف تک ستاره شکل گرفته است . عناصر سنگینتر از عناصر سبکتر جدا شده و به مرکز زمین کشیده شده اند .
اگر ستاره شناسان درست گفته باشند، اتفاقی مشابه در حال وقوع پیوستن است و در یک منظومه ستاره ای در فاصله 424 سال نوری ، زمینی دیگر در حال شکل گیری است .این کشف بوسیله فیزیکدانان آزمایشگاه فیزیک کاربردی در دانشگاه جان هاپکینز ، اعلام شد . این اطلاعات توسط تلسکوپ فضایی اسپیتزر جمع آوری شد و محققان کمربندی از غبار اطراف ستاره 113766 HD آشکار سازی نمودند .
اگر این نظریه شکل گیری سیاره درست باشد ، این کمربند غبار سرانجام به سیاره ای با جرمی تقریبا برابر زمین تبدیل خواهد شد . این کمربند غبار در منطقه حیات ستاره شکل می گیرد و آب مایع می تواند بر روی هر سیاره سنگی که در این قسمت شکل می گیرد وجود داشته باشد .
یکی از محققین، دکتر کری لیس گفته اگر منظومه بسیار جوان باشد صفحه شکل گیری سیاره ممکن است پر از گاز بوده و به جای سیاره زمین مانند ، سیاره غول گازی نظیر مشتری شکل گیرد . اگر منظومه خیلی پیر باشد انباشت ذرات غبار و تکه تکه شدن اتفاق می افتد و سیارات سنگی شکل می گیرد .

منبع خبر APL

تصویر

  امتیاز: 0.00