منو
 صفحه های تصادفی
اصالت ماده و مادیات
عبدالرحمن بن مسعود و شهادت در کربلا
فاخته تکزاسی
نور علی در کنار پیامبر در پیشگاه خداوند
خصوصیات نام حسن
صوت موسیقی
حکومت همه گروه ها پیش از ظهور امام مهدی علیه السلام
سیمای غازان خان
تفاوت آزادى انسانى با آزادى حیوانى
غذای امام علی علیه السلام در زمان حکومت
 کاربر Online
581 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  یکشنبه 01 مهر 1386 [19:04 ]
  صورت فلکی جوزا
 

صورت فلکی جوزا یا دو پیکر از صورت فلکی منطقة البروجی است که خورشید در تیر ماه در آن قرار دارد. بنابراین بهترین زمان برای دیدن این صورت فلکی ، فصل زمستان است. جوزا بین میلهای ۱۰+ و ۳۵+ و بعدهای h ۶ و m۱۰ h ۸ قرار گرفته است و مساحتی حدود 514 درجه مربع را در بر می‌گیرد. جوزا دارای ۱۳ ستاره پر نورتر از قدر ۴ است . α-جوزا (کاستور یا راس التوام المقدم) و β-جوزا (پلوکس یا رأس التوام الموخر) ستاره‌های پر نور این صورت فلکی و نمایانگر سرهای دو پیکر می‌باشند . α- جوزا برخلاف نامش درخشانترین ستاره جوزا نیست و از β-جوزا کم نورتر است. بنابراین این احتمال وجود دارد که در زمانهای دور کاستور پر نورتر از پلوکس بوده باشد.
شمالی‌ترین ستاره این صورت فلکی یعنی آلفا - جوزا (کاستور) ، ستاره‌ای است چند گانه ، قدر آن 6/1 و حدود 45 سال نوری از ما دور است. بتا- جوزا (پولوکس) ، به رنگ زرد و در قدر 2/1 و در فاصله 40 سال نوری از ما قرار دارد. طبق قرار داد، پولوکس با علامت بتا مشخص می‌شود، ولی نورانی‌تر از کاستور است.


تصویر

  امتیاز: 0.00