منو
 کاربر Online
953 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  شنبه 24 شهریور 1386 [17:42 ]
  شکل گیری ستاره در لبه کهکشان
 

در تصویری که به تازگی توسط تلسکوپ فضایی ژاپنی – اروپایی آکاری بدست آمده ، شکل گیری ستاره ها در قسمت لبه خارجی کهکشان M101 مشاهده شده است . و این بسیار تعجب برانگیز می باشد . به طور معمول شکل گیری ستاره ها در مرکز کهکشانها اتفاق می افتد و نه در لبه آنها . ستاره شناسان تصور می کنند که همه چیز به برخوردی که به تازگی روی داده بستگی دارد .
M101یک کهکشان مارپیچی در صورت فلکی دب اکبر است و در حدود 24 میلیون سال نوری با ما فاصله دارد ، قطر این کهکشان 170000 سال نوری می باشد و جرم آن تقریبا دو برابر راه شیری است . در کهکشانهایی شبیه به این انتظار می رود شکل گیری ستاره ها در مرکز یا در امتداد بازوهای کهکشان شکل گیرد . ابر و غبار عظیمی که در تشکیل ستاره نقش دارد ، به صورت لکه های قرمز روشنی در عکس دیده می شود . ستاره شناسان در یافته اند که M101 به تازگی با کهکشانی دیگر برهمکنش داشته که این امر باعث خروج مقادیری عظیم از گاز و غبار بر اثر گرانش شده است .
ستاره شناسان، آکاری را به سمت چندین کهکشان دیگر چرخانده اند و امیدوارند با مطالعه آنها بتوانند این معما را حل نمایند .

منبع خبر : جهان امروز

تصویر

  امتیاز: 0.00