منو
 صفحه های تصادفی
نظر امام حسین علیه السلام درباره یزید
انگیزه خداجوئی
آیا به راستی تنبیه موثر است؟
امارات متحده عربی
تیره برگ بو
هوانوردی در سالهای 1914 تا 1918
رنگهای زنده
مصحف ابی بن کعب
مبارزه و شهادت رافع بن عبدالله
عصمت پیامبران
 کاربر Online
623 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 24 مرداد 1386 [18:14 ]
  آنتالپی و آنتروپی
 

سلام
میخواستم ببینم مفهوم فیزیکی آنتالپی چیست و چه تفاوتی با مفهوم فیزیکی آنتروپی دارد؟
حسن کریمی از تهران

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  چهارشنبه 24 مرداد 1386 [18:33 ]
  آنتالپی و آنتروپی
 

در ابتدا مفهوم فیزیک آنتالپی را شرح می دهم:
همه ی ما کم و بیش درکی شهودی از مفهموم های دما ، گرما ، فشار و حتی انرژی درونی داریم اما به نظر می رسد در خصوص مفهوم فیزیکی آنتالپی (Enthalpy) این گونه نباشد! برای نزدیک شدن به این درک ، از قانون اول ترمودینامیک شروع می کنم. همان طور که می دانیم این قانون در واقع بیانی است از قانون پایستگی انرژی و با این توضیح اضافی که گرما نیز صورتی از انرژی است . این قانون را به طور کمی به صورت dQ=dU+dW بیان می کنند که در آن d معرف تفاضل یا اختلاف است. همچنین کمیت های W,U,Q به ترتیب گرما ، انرژی درونی و کار را نشان می دهند. هر گاه در فشار ثابت حجم دستگاهی به مقدار کوچکی تغییر کند ، دستگاه به اندازه ی dW=PdV روی محیط کار انجام می دهد و یا بر عکس از طرف محیط روی دستگاه کار انجام می شود. حال فرض کنید در یک فرایند هم فشار انرژی درونی و حجم دستگاهی تغییر کند. در این صورت به کمک قانون اول ترمودینامیک و رابطه ی کار در فرایند هم فشار به سادگی به رابطه ی ( dQ=d(U+PV می رسیم که کمیت داخل پرانتز یعنی U+PV را با H نشان می دهند و آن را آنتالپی می نامند. در این صورت داریم dQ=dH . بنابراین ، هرگاه فرایندی هم فشار بر روی دستگاهی انجام شود گرمای داده شده یا گرفته شده از دستگاه با تغییر انتالپی آن برابر است. از همین رو آنتالپی را محتوای گرمایی دستگاه نیز می نامند! از آنجا که در شیمی و مهندسی بیشتر فرایندها در فشار ثابت انجام می شود مفهوم آنتالپی کاربرد زیادی دارد.

مفهوم فیزیک آنتروپی
به بیان ساده می توان گفت آنتروپی (ٍEntropy) کمیتی ترمودینامیکی است که اندازه‌ای برای نشان دادن درجه ی بی‌نظمی در هر دستگاه است. بنا به این تعریف ، هر چه درجه ی بی‌نظمی دستگاهی بالاتر باشد، آنتروپی آن دستگاه نیز بیش تر است. یک مثال قدیمی از افزایش آنتروپی که نخستین بار در سال 1862 توسط Rudolf Clausius بیان شد ذوب شدن یخ است که بر اثر آن آنتروپی مولکول های آن افزایش می یابد.

در صورتی که می خواهید در این خصوص بیش تر بدانید لینک های زیر را ببینید.
لینک1 لینک 2

  امتیاز: 0.00