منو
 کاربر Online
514 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 15 مرداد 1386 [08:28 ]
  ابر ریسمان
 

سلام
من دانش آموز سال سوم ریاضی فیزیک هستم و میخواهم با مبحث ابرریسمان به زبان ساده آشنا شوم.اگر راهنمائیم کنید ممنون میشم.
نگار امینی از یزد
n_amini-69@yahoo.com

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 15 مرداد 1386 [18:26 ]
  ابرریسمان چیست؟
 

سلام
مبحث ابرریسمان ها ، مبحث جدیدی در فیزیک است و به سادگی نمی توان به مفاهیم آن پرداخت . به خصوص آن که شما به عنوان دانش آموز با مفاهیم مکانیک کوانتومی و نسبیت آشنا نشده اید . امید است اگر در رشته ی فیزیک به تحصیل پرداختید پس از دوره ی لیسانس بتونید در این زمینه مطالعه کنید. با این حال خواندن مطلب زیر راجع به ابرریسمان ها خالی از فایده نیست.

در مطالعات و بررسی های مرسوم در فیزیک کوانتومی نسبیتی ، ذرات بنیادی را به صورت نقاط ریاضی و بدون گستردگی فضایی در نظر میگیریم. این رهیافت موفقیت های بسیار چشمگیری داشته است ، ولی در انرژی های خیلی خیلی زیاد یا فاصله های بسیار بسیار کوتاه که بزرگی میدان گرانشی با بزرگی نیروهای هسته ای و الکترو مغناطیسی قابل مقایسه می شود این رهیافت با شکست رو به رو می شود. در سال 1974 ژوئل شرک و جان شوارتز به منظور غلبه بر این مشکل توصیف وحدت یافته ای از ذرات بنیادی را بر اساس منحنی های یک بعدی بنیادی به نام ریسمان مطرح کردند . به نظر میرسد که نظریه های ریسمان از هر نوع ناسازگاری که در تمام تلاش های قبلی دست یابی به نظریه ای وحدت یافته برای توصیف گرانش و سایر نیرو ها ایجاد مزاحمت کرده است ، مبراست . نظریه ابرریسمان که در آنها از نوع خاصی تقارن به نام ابرتقارن ، بهره گیری می شود ، بیشترین امیدواری را برای ارائه ی نتایج واقع بینانه پدید آورده اند.

لینک مرتبط

  امتیاز: 0.00