منو
 صفحه های تصادفی
آزمایشگاه گیاه شناسی
کتابهای فسیل شناسی
حسینقلی خان جهانسوز
پلمبوژاروسیت
اعجاز قرآن از جنبه علمی و فکری
خواص فیزیکی و شیمیایی عسل
ستاره شناسی اشعه ایکس
نظریه بوهر
شیمی فضایی
صنایع هوایی پاکستان
 کاربر Online
665 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  شنبه 13 مرداد 1386 [05:17 ]
  کهکشانها
 

بسیاری از کهکشانهای فعال از دیدها پنهان هستند

همانطور که شما می دانید ، به نظر می رسد سیاهچاله های ابر پرجرمی تقریبا در مرکز هر کهکشانی در عالم وجود دارد . بعضی مواقع این اجسام غول آسا آرام هستند و در زمانهایی دیگر آنها به وسیله نور میلیونها ستاره شعله ور می شوند . در طی مرحله فعالیتشان آنها مشغول تغذیه کردن از مواد اطراف هستند . از آنجا که برخی از آنها درخشانترین اجسام در جهان هستند اخترشناسان تصور کردند که توانسته اند انواع مختلف آنها را به این شرح ثبت کنند : کوازارها ، بلازارها ، کهکشانهای سیفرت .
یک گروه بین المللی از اخترشناسان نوع جدیدی را پیدا کردند که تاکنون شناخته شده نبود . این نوع جدید از اجسام ، با استفاده از ماهواره سوییفت ناسا و رصدخانه ژاپنی پرتو ایکس سوزاکو کشف شده است . این اجسام برای مدت زیادی از دید رصدگران مخفی بودند زیرا هسته فعالشان در هاله ای از گاز و غبار پوشیده شده بود به طوری که نوری قابل رویت نمی توانست از آنها خارج شود .
از دید هابل در نور مرئی و طیف ماوراء بنفش ، آنها در واقع نامرئی بودند . اما با تعویض طول موج و استفاده از پرتو ایکس می توان در این گاز و غبار نفوذ نمود و اجسام پنهان شده را آشکار کرد. البته در اینجا مشکلی وجود دارد . اخترشناسان در گذشته نظریاتی درباره هسته فعال ارائه دادند اما این نظریات به سختی در مورد اجسامی که در واقع مشاهده شدند صادق می باشد . و اگر شما همه این اجسام غیر قابل رویت را فاکتور بگیرید در واقع این نظریه می توانست تصویری دیگر از چگونگی سیاهچاله های ابرپرجرم و کهکشانهای میزبانشان که دائما در حال تغییرند ارائه دهد .

منبع خبر : انتشار اخبار ناسا

تصویر

  امتیاز: 0.00