منو
 صفحه های تصادفی
عمران
انگیزه گرسنگی
لیبرالیسم ، زمینه‌ها و عوامل پیدایش آن
لای
خاطره ای از اولین شب عروسی فاطمه علیهاسلام
خازنهای سرامیکی
انواع روشهای ژئوفیزیکی در اکتشافات ژئوتکنیکی
طرح اتاق امن
آشکارسازی نوترون
نیروی مقاومت محیط
 کاربر Online
466 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  شنبه 13 مرداد 1386 [04:17 ]
  کهکشانها
 

بسیاری از کهکشانهای فعال از دیدها پنهان هستند

همانطور که شما می دانید ، به نظر می رسد سیاهچاله های ابر پرجرمی تقریبا در مرکز هر کهکشانی در عالم وجود دارد . بعضی مواقع این اجسام غول آسا آرام هستند و در زمانهایی دیگر آنها به وسیله نور میلیونها ستاره شعله ور می شوند . در طی مرحله فعالیتشان آنها مشغول تغذیه کردن از مواد اطراف هستند . از آنجا که برخی از آنها درخشانترین اجسام در جهان هستند اخترشناسان تصور کردند که توانسته اند انواع مختلف آنها را به این شرح ثبت کنند : کوازارها ، بلازارها ، کهکشانهای سیفرت .
یک گروه بین المللی از اخترشناسان نوع جدیدی را پیدا کردند که تاکنون شناخته شده نبود . این نوع جدید از اجسام ، با استفاده از ماهواره سوییفت ناسا و رصدخانه ژاپنی پرتو ایکس سوزاکو کشف شده است . این اجسام برای مدت زیادی از دید رصدگران مخفی بودند زیرا هسته فعالشان در هاله ای از گاز و غبار پوشیده شده بود به طوری که نوری قابل رویت نمی توانست از آنها خارج شود .
از دید هابل در نور مرئی و طیف ماوراء بنفش ، آنها در واقع نامرئی بودند . اما با تعویض طول موج و استفاده از پرتو ایکس می توان در این گاز و غبار نفوذ نمود و اجسام پنهان شده را آشکار کرد. البته در اینجا مشکلی وجود دارد . اخترشناسان در گذشته نظریاتی درباره هسته فعال ارائه دادند اما این نظریات به سختی در مورد اجسامی که در واقع مشاهده شدند صادق می باشد . و اگر شما همه این اجسام غیر قابل رویت را فاکتور بگیرید در واقع این نظریه می توانست تصویری دیگر از چگونگی سیاهچاله های ابرپرجرم و کهکشانهای میزبانشان که دائما در حال تغییرند ارائه دهد .

منبع خبر : انتشار اخبار ناسا

تصویر

  امتیاز: 0.00