منو
 کاربر Online
471 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 30 تیر 1386 [08:06 ]
  اندازه گیری با اشعه ایکس
 

چگونه با اشعه ایکس فاصله های کوچک را اندازه گیری می کنند

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 30 تیر 1386 [08:20 ]
  اندازه گیری فاصله های کوچک
 

چندین سال است که برای اندازه گیری فاصله ها ، چه بزرگ و چه کوچک ، از لیزر استفاده می شود. چرا که خطرات پرتوهای ایکس را ندارد. حتی امروزه روش هایی برای اندازه گیری فاصله های کوچک با دقت پیکو متر توسط لیزر طراحی شده است. خبر کامل این روش را می توانید در لینک زیر ببیند. در اینجا تنها خلاصه ای از این خبر ترجمه شده است.

فیزیکدانان فاصله های بلند را با دقت پیکومتر اندازه می گیرند
text

یک رو ش جدید لیزری برای اندازه گیری فاصله های میلی متری با دقتی بیش تر از قبل - با عدم قطعیت ۱۰ پیکومتر ( ۱۰ به توان منفی ۱۱ متر ؛ یعنی ۱۰ مرتبه کم تر از قطر اتم هیدروژن ) - توسط فیزیکدانانی از موسسه ی ملی استانداردها و فناوری توسعه و به نمایش گذاشته شد. دقت این روش مشابه آن است که فاصله ی نیویورک تا لس آنجلس (حدود ۴۵۰۰ کیلومتر ) را تنها با عدم قطعیت ۱ میلی متر اندازه گیری کنیم. این تکنیک می تواند در نانوفناوری ، حس گری از راه دور و صنایعی همچون تولید نیم رسانا ها کاربرد داشته باشد.
در این روش از یک اتاقک خلا ء‌ برای اندازه گیری فاصله های میلی متری با دقت خیلی زیاد استفاده شده است . نور لیزر درون اتاقک از طریق یک تار نوری فرستاده می شود و در بین دو آینه با بازتابندگی بسیار بالا ذخیره می شود ؛ این مجموعه تشکیل یک کاواک نوری را می دهد.در این صورت می توان با اندازه گیری بسامد نور ، تغییر در مکان آینه ی پائینی را با دقت پیکومتر اندازه بگیرد.

اصل خبر را می توانید درلینک زیر بخوانید یا اینجا را کلیک کنید..

http://www.physorg.com/news8668.html

  امتیاز: 0.00