منو
 کاربر Online
1825 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  چهارشنبه 23 خرداد 1386 [18:58 ]
  تار عنکبوت می‌تواند به ترمیم آسیب دیدگی رباطها کمک کند.
 

تار عنکبوت می‌تواند به ترمیم آسیب دیدگی رباطها کمک کند.

دانشمندان می‌گویند از تار عنکبوت که محکمترین الیاف طبیعی شناخته شده است می‌توان برای ساخت زردپی‌های مصنوعی و یا باززایی رباطهای آسیب‌دیده استفاده کرد.به گزارش پایگاه اینترنتی لایو ساینس، `راندولف لویس` زیست شناس مولکولی دانشگاه `ویومینگ` در `لارامی` می‌گوید قدمت داستانهایی در مورد فواید درمانی تار عنکبوت در مبارزه با عفونت‌ها، بند آوردن خونریزی و التیام زخم‌ها به ‪ ۲‬هزار سال قبل بازمی‌گردد.درحالی که تاکنون هیچ شواهدی یافت نشده است که نشان دهد تار عنکبوت می‌تواند میکروب‌ها را از بین ببرد، اما مطالعات حیوانی نشان می‌دهد تار عنکبوت واکنش‌های ایمنی چندانی که موجب پس زدن ایمپلنت پزشکی می‌شود ایجاد نمی‌کند.

آزمایشگاه لویس و سایر آزمایشگاه‌ها در حال تولید الیافی از تار عنکبوت هستند که امیدوارند کاربرد درمانی پیدا کند.لویس گفت: محققان دانشگاه `تافتس` در `مد فورد` به این نتیجه رسیده‌اند که می‌توان از تار عنکبوت همچون چارچوبی برای باززایی رباطهای آسیب دیده استفاده کرد. پارگی رباطهای قدامی ‪ ACLs‬یکی از شایع‌ترین جراحت‌های زانو در جهان است.دانشمندان همچنین به دنبال تهیه نخ‌های بخیه فوق‌العاده ظریف از تار عنکبوت برای عمل‌های جراحی و درمان آسیبهای چشم یا اعصاب هستند. این نخ‌ها بطور بالقوه زخم را التیام می‌دهند بدون آنکه اثری از زخم برجا بماند.محققان برای تولید انبوه تار عنکبوت، قصد دارند از گیاه یونجه استفاده کنند.سایر محققان درصدد تولید پروتئین‌های تارعنکبوت در شیر بز هستند.این مطالعه را در تازه‌ترین شماره مجله `بررسی‌های شیمیایی` منتشر شده است.

  امتیاز: 0.00