منو
 کاربر Online
1055 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  دوشنبه 07 خرداد 1386 [07:43 ]
  همایش رصدخانه ملی در کاشان
 

همایش علمی با عنوان `رصد خانه ملی` عصر یکشنبه با حضور جمعی از صاحب نظران و علاقه‌مندان به علم نجوم در فرهنگسرای مهر کاشان برگزار شد. این همایش به منظور بررسی میزان آلودگی‌های نوری در رویت آسمان برگزار شده است. آشنایی با رصدخانه ملی ایران را از دیگر هدف‌های این همایش یک روزه بیان کرد.

استاد دانشگاه صنعتی شریف و رئیس طرح رصد خانه ملی ایران در این همایش گفت: هم اکنون دو مکان کوهستانی کلاه برفی و منطقه رهق کاشان برای احداث رصدخانه مناسب تشخیص داده شده‌است. دکتر `رضا منصوری` افزود: تیرماه سال جاری متخصصان ملی و بین‌المللی مکان نهایی طرح را تعیین می‌کنند.

وی یادآور شد: ضرورت تاسیس رصدخانه ملی ایران از سال‌ها پیش در جامعه نجومی ایران احساس می‌شد که سرانجام در سال ‪ ۷۹‬انجمن نجوم ایران کار اجرای رصدخانه را بطور جدی آغاز کرد. به گفته وی، این طرح در سال ‪ ۸۲‬در هیات دولت به تصویب رسیده است.

وی خاطر نشان کرد: درصد رطوبت نسبی، زلزله خیزی، آلودگی نوری، لایه وارونی غبار، پوشش ابر و میزان بارندکی از جمله پارامترهایی هستند که بر اساس مطالعات هواشناسی و ژئوفیزیک برای ساخت رصدخانه در نظر گرفته شده است.‬

  • ایرنا

  امتیاز: 0.00