منو
 کاربر Online
882 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  یکشنبه 06 خرداد 1386 [16:24 ]
  کامل‌ترین الگوی چهار بعدی انسان
 

محققان کانادایی موفق به تهیه دقیق‌ترین الگو از بدن انسان شده‌اند که یک تصویر چهار بعدی متحرک است و پزشکان می‌توانند از آن برای برنامه‌ریزی عمل‌های جراحی پیچیده و یا نشان دادن مشکلات و بیماری‌های درون بدن به بیماران استفاده کنند. به گزارش رویترز، این الگوی چهار بعدی که `‪ `CAVE man‬خوانده می‌شود یک تصویر رایانه‌ای بزرگتر از حد طبیعی است و بیش از ‪ ۳‬هزار جزء بدن انسان را دربرمی‌گیرد و همگی در یک محفظه که به این تصویر عرض، ارتفاع و عمق می‌دهد جا گرفته‌اند.

مدل انسانی ‪ CAVEman‬همچنین بعد چهارم یعنی زمان را نیز در بر می‌گیرد. به گفته مقامات دانشکده پزشکی دانشگاه کالگاری که به مدت شش سال بر روی این سامانه کار کرده‌اند، این الگو به محققان در مطالعه ژنتیک بیماری‌هایی مانند سرطان، دیابت، ام‌اس و آلزایمر کمک می‌کند.

کریستوف سنسن مدیر دانشکده پزشکی سان سنتر گفت امروز این نوع الگو در جهان بی‌نظیر و منحصر به فرد است و تنها الگوی کامل محسوب می‌شود. الگوی ‪ CAVEman‬طرح شش میلیون دلاری آزمایشگاه سان سنتر است که در سال ‪ ۲۰۰۲‬با مشارکت شرکت سان میکروسیستمز آغاز شد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  سه شنبه 08 خرداد 1386 [15:50 ]
  پزشکان حالا بیمارانشان را چهار بُعدی می‌بینند.
 

پزشکان حالا بیمارانشان را چهار بُعدی می‌بینند.

پژوهشگران کانادایی می‌گویند مشروح‌ترین مدل مجازی انسان تا به حال را به شکل یک تصویر `چهار بعدی` بوجود آورده‌اند.
این مدل که CAVEman نامیده می‌شود،یک تصویر کامپیوتری است که بیش از 3000 بخش مجزای بدن را در برمی‌گیرد و همه آنها را می‌توان در غرفه‌ای مشاهده کرد که به این تصویر ارتفاع، پهنا و عمق می‌دهد. CAVEman همچنین گذر زمان – بعد چهارم – را نیز به نمایش می‌گذارد.

دانشمندان می‌توانند تصاویر منحصر به فرد بیماران، مانند تصاویر ام‌آرآی، سی‌تی‌اسکن و رادیوگرافی ساده را در این مدل بگسترانند و به پزشکان تصاویری با وضوح بالا از نحوه کار بدن ارائه دهند که به صورتی شناور در فضا به نمایش درمی‌آید.

به گفته پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه کالگاری که شش سال بر روی این سیستم کار کرده‌اند، این شیوه می‌تواند به محققان کمک کند که ژنتیک بیماری‌هایی مانند سرطان، دیابت و آلزایمر را مورد بررسی قرار دهند.

دکتر کریستوف سنسن، رئیس مرکز پیشبرد ژنومیک تصویری سان در دانشکده پزشکی دانشگاه کالگاری می‌گوید: `این نوع مدل در جهان منحصر به فرد است. تنها نمونه کاملی است که وجود دارد.`

CAVEman یکی از فراورده‌های آزمایشگاه 5.5 میلیون دلاری واقعیت مجازی سه‌بعدی Cave است که در سال 2002 بوسیله مرکز سان با همکاری شرکت سان میکروسیستمز گشایش یافت. CAVEman با عینک‌های 3D در غرفه‌ای دیده می شود و به نظر می‌رسد که در جلوی بیننده ایستاده است.

کنترل‌کننده مانند یک بازی ویدئویی می تواند آن را دستکاری کند و بر بخش‌های مختلف بدن - پوست، استخوان‌ها، عضلات، اندام‌ها و وریدها متمرکز شود.

هر چه تصویر به بیننده نزدیک‌تر می‌شود، به نظر می‌رسد که بیننده بیشتر به درون بدن حرکت می‌کند. این تصویر را می‌توان بر روی کامپیوترهای معمولی هم بارگذاری کرد و خارج از سایت آن را مشاهده کرد.

به گفته سنسن پزشکان می‌توانند نتایج شیوه‌های تشخیصی مانند سی‌تی‌اسکن اندام‌های داخلی و آزمایشهای خون را یک جا ببینند و در نتیجه متخصصان رشته‌های مختلف با هم کار کنند.

به علاوه جراحان می‌تواند به جای جنازه‌ها برای مقاصد آموزشی و برای طراحی جراحی پیش از انجام آن از این انسان مجازی استفاده کنند. به گفته سنسن بیماران نیز با کمک این مدل مجازی می‌توانند درک بهتری از بیماری‌های خودشان به دست آورند

  امتیاز: 0.00