منو
 کاربر Online
1089 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  جمعه 04 خرداد 1386 [17:44 ]
  پیشتازی ایران در تحقیقات نانوفن آوری پزشکی
 

پیشتازی ایران در تحقیقات نانوفن آوری پزشکی

وزیر بهداشت اعلام کرد: نتایج تحقیقات کاربردی نانوفن آوری در رشته‌های علوم پزشکی در آینده‌ای نزدیک به پروژه‌های صنعتی یا حداقل نیمه صنعتی تبدیل می‌شوند.

به گزارش خبرنگار علمی‌ خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر کامران باقری لنکرانی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که در اولین کنگره بین‌المللی پژوهشی دانشجویان علوم پزشکی کشور سخن می‌گفت، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: خوشبختانه هشتمین کنگره ملی با حضور دانشجویان علوم پزشکی 12 کشور در دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شده که شاهد ارتقاء مداوم تحقیقات دانشجویی هستیم و مقالات علوم پایه، مطالعات کاربردی و کنترل شده بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده است.

وی در بیان جایگاه نانوتکنولوژی در پزشکی گفت: سال گذشته در میان کشور‌های منطقه بیشترین تعداد مقالات را در کاربرد نانوتکنولوژی در پزشکی و در زمینه‌های دارو شناسی، دارو‌سازی ومهندسی بافت داشتیم و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک آنها را به پروژه‌های صنعتی و حداقل نیمه صنعتی تبدیل کنیم.

وزیر بهداشت در خصوص تسهیلات ارائه شده برای دانشجویان رشته‌های پزشکی اظهار کرد: دانشجویان رشته‌های پزشکی که شامل آیین‌نامه ادامه تحصیل می‌شوند، تسهیلاتی برای گذراندن طرح آن‌ها در نظر گرفته شده که هنوز نهایی نشده است و تا قبل از سال تحصیلی جدید آیین‌نامه جدید آن ابلاغ می‌شود.

وی ادامه داد: تحصیل هم زمان در رشته‌های پزشکی به خصوص در سال‌های بالینی غیر قابل تصور است و اخذ دو مدرک تحصیلی غیر مرتبط در دنیا نیز مرسوم نیست و بدین منظور برای دوره‌های MD PhD، تحصیل هم زمان MPh را انجام دادیم که با برگزاری آن در یکی از دانشگاه‌ها در سال گذشته تجربه موفقی حاصل شد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: برای دانشجویان PhD به خصوص در رشته‌های موردنیاز کشور تسهیلاتی قائل شده‌ایم که امیدواریم امسال انجام دهیم و آن‌ها را اعلام خواهیم کرد و نیز در خصوص تخصص بالینی، ظرفیت‌های پژوهشی ما محدود است به طوری که همه ساله از میان 16 هزار نفر داوطلب رشته‌های تخصصی، حدود 1500 نفر جذب می‌شود.

دکتر باقری لنکرانی تصریح کرد: کسانی که طبق آیین‌نامه بنیاد ملی نخبگان، نخبه محسوب شوند شامل تسهیلات خدمت سربازی نیز می‌شوند و حضور آنها در مراکز پژوهشی و تحقیقاتی به عنوان سرباز در حال انجام است.

وی در پایان در خصوص راه‌اندازی دوره دکتری اپیدمیولوژی در یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران یا شیراز اظهار کرد: تاسیس رشته‌های جدید ضوابطی می‌طلبد که لازم است تعدادی دانشیار و استادیار حضور داشته باشند و با فراهم شدن همه زمینه‌ها این رشته تصویب خواهد شد.

  امتیاز: 0.00