منو
 صفحه های تصادفی
نمودار زیست آهنگ در تنیس
هیره هاوکنه ها
براق حاجب
آزمایشهای ساده برای سنجش بینایی کودکان
انقلاب اسلامی - ماروین زونیس
واژگان چینه شناسی
Platinum
فراخوان مشارکت در توسعه محتوای الکترونیکی دانشنامه رشد
راهنمای شناسایی مرحله به مرحله گیاهان
تاریخچه پیدایش درخت «گراف»
 کاربر Online
828 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  جمعه 28 اردیبهشت 1386 [20:00 ]
  سوال در مورد جزر ومد
 

همه آگاهیم که در داخل یک فضاپیمای در حال پرواز، در حالتی که موتورهای راکت خاموش هستند، شتاب گرانشی وجود ندارد. به طور مثال ، همه ی ما تصاویر شاتل های فضایی را در مدار دیده ایم که اشیای داخل آنها به حالت شناور هستند. در این حالت شتاب گرانشی زمین با شتاب ناشی از حرکت مداری به دور زمین خنثی شده است. حال می توان زمین را هم در این چارچوب، مثل فضاپیمایی فرض که نیروهای وارد برآن صفر است. از این رو، همه ی اشیای واقع بر سطح کره ی زمین می بایست با در نظر گرفتن نیروهای جاذبه ی خورشید، ماه، و سایر اجرام آسمانی، بدون وزن باشند. پس چرا کره ی ماه سبب به وجود آمدن جزر و مد اقیانوس ها و دریاچه ها می شود؟

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  جمعه 28 اردیبهشت 1386 [20:14 ]
  پاسخ: سوال در مورد جزر ومد
 

سلام

از پیوندهای زیر استفاده کنید:

تصویر


اساسا جزر و مد بر اثر نیروهای برهمکنش جاذبه‌ای و سینماتیکی دستگاه زمین ـ ماه ـ خورشید بوجود می‌آید. تأثیرات خورشید و ماه بر روی زمین ، تئوری تعادلی جزر و مد را مشخص می‌کند. نیروی مولد جزر و مدی سایر اجسام سماوی به علت دوری فاصله یا کوچکی جرم قابل چشم پوشی هستند. جزر و مدها اثر قابل ملاحظه‌ای در پارامتر های مداری دستگاه زمین ـ ماه را دارند. حرکت ماه را در بررسی دقیق جزر و مد دخیل می‌دانند. کل نیروهای مولد جزر و مد کوچک است. نیروی اساسی مولد جزر و مد مربوط به ماه است.


img/daneshnameh_up/3/39/BiVazniDarIstgahfazai.jpg


  امتیاز: 0.00