منو
 کاربر Online
349 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline پژمان-رحیمی-صادق 3 ستاره ها ارسال ها: 607   در :  پنج شنبه 27 اردیبهشت 1386 [12:32 ]
  سه بعدی کردن بازی های کامپیوتری !
 

سه بعدی کردن بازی های کامپیوتری !
تصویر
ممکن است الان بگید مگه بازیها سه بعدی (3D) نیستند ؟
من می گم 3D هستند اما بدون عمق هستند . و عکس بدون عمق سه بعدی واقعی نیست . تا الان راهکار های بسیار زیادی برای ساختن تصاویر سه بعدی واقعی انجام شده است(Stereoscopic 3D Solution) که ارزان ترین و بهترین نوع آن استفاده از تصاویر آبی ,قرمز یا Anaglyph است. (الان مانیتور های سه بعدی هم وارد بازار شده است).و هم چنین عینک های سه بعدی دیجیتال . که قیمتشون از 100 هزار تو مان به بالاست !
img/daneshnameh_up/6/6c/Anaglyph3d08.gif
برای دیدن این تصاویر به این عینک نیاز دارید. ارزان ترین روش دیدن تصاویر سه بعدی!
برای تهیه این عینک ها می توانید به کتاب فروشی های مراجعه کنید . و بکید کتاب سه بعدی می خوام . کتاب های سه بعدی معمولا برای بچه های تولید می شه !!! چرا ؟
چون اینجا ایرانه ! طبق معمول هم دیبا گران بیشتر این بازار رو در دست داره و همچنین کیفیت عینک هاش از بقیه بیشتره . البته خودتون هم می توانید این عینکهای رو با طلق و کاغذ درست کنید برای این کار به یک طلق آبی و قرمز نیاز دارید .آبی برای راست و قرمز برای چشم چپ .

اینم چند تا عکس سه بعدی از بازیهای کامپیوتر !

تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر


. خوب حالا چه جوری شما هم بازیهاتون رو سه بعدی کنید !
ابتدا به سایت NVIDIA بروید (ATI همچین چیزی رو نداره متاسفم) و به قسمت دانلود درایو های جدید . با یر روی لینک زیر کلیک کنید تا مستقیم به آنجا بروید
NVIDIA driver
از قسمت Start Here گزینه Consumer 3D Stereo کلیک کنید . بعد All Graphics Cards و بعد بر اساس درایو و ویندوز خود گزینه مورد نظر خودتون رو انتخاب کنید .
در حال حاظر که من این مقاله رو می نویسم درایو 91.31 موجود است که برای کار کردن با درایو 91.31 بهینه سازی شده است . البته من خودم الان دارم با درایو 93.71_forceware کار می کنم (اگر نمی دانید این چیزهایی که گفتم یعنی چه !؟ اصلا بی خیال شید )
بعد از دانلود برنامه که حجمی حدود 4.5 مگ دارد . آنرا نصب کنید .
برای فعال کردن آن کارهای زیر را انجام دهید .
اگر از درایورهای جدید استفاده می کنید (از 91.31 به بعد که دارای NVIDIA control panel هستند . آن را به حالت کلاسیک تبدیل کنید . برای این کار بر روی دسکتاپ کلیک راست کنید به تب Setting رفته و دکمه Advanced را انتخاب کنید و بعد به تب کارت گرافیک خود بروید . بر روی فلش سبز رنگ سمت چپ کلیک کنید تا پنجره کوچک کناری باز شود (اگر بسته است ) بر روی گزینه دوم Control Panel User Interface کلیک کنید و گزینه classic NVIDIA control panel کلیک و دکمه ok را بزنید . دکمه Advanced را انتخاب کنید و بعد به تب کارت گرافیک خود بروید حالا به حالت کلاسیک برگشتید . اگر هم از درایورهای بدون NVIDIA control panel جدید دارید این کارهای لازم نیست چون اصلا گزینه Control Panel User Interface وجود ندارد تا آن را انتخاب کنید .
خوب حالا اگر پنجره کوچک سمت چپ باز است که هیچ اگر نیست بر روی دکمه سبر کوچک کلیک کنید تا باز شود . اگر 3D Stereo را کامل نصب کرده باشید در بین گزینه های موجود در سمت چپ Stereo properties موجود است . بر روی آن کلیک کنید .
تمامی گزینه ها رو مثل شکل زیر تنظیم کنید .

تصویر

بر روی دکمه apply کلیک کنید. اگر گزینه ها رو درست انتخاب کرده باشید یک تصویر پر از مربع ظاهر می شود که با زدن عینک Anaglyph به چشم و نگاه کردن به آن یک مربع کوچک تر و برجسته در آن می توانید ببینید . اگر تصویر ظاهر نشد بر روی دکمه Meical Test Image کلیک کنید .

حالا برای تست کردن اینکه آیا درایور و درایو3D Stereo با هم مشکلی ندارند از بین زیر مجموعه های Stereo properties گزینه Stereo setup & test رو انتخاب کنید . بعد از آن بدون درست زدن به تنظیمات بر روی Launch Test Application کلیک کنید تا برنامه ای سه بعدی اجرا شود مثل عکس زیر :

تصویر

اگر برنامه اجرا نشد یا تصویر آبی قرمز نبود (تنظیمها باید مثل عکس قبل حتی باشد و حتمی باید نوع عینک را هم در قسمت قبل طبق عکس انجام داده باشید ) آنوقت به درایو C: بروید ببینید آیا اختار یا پیامی یا پوشه ای به نام Stereo یا شبیه آن باشد هست یا نه فایل متنی درون آن را نگاه کنید . بیشتر مواقع معمولا بدلیل نا هماهنگ بودن درایور اصلی کارت گرافیک با درایور Stereo این مشکل بیش می آید و بهتر است درایور های هماهنگ را نصب کنید . خوب حالا اگر مشکلی پیش نیامد و شما توانستید تصویر را کامل مثل تصویر قبل ببینید دیگر کاری با این قسمت ندارید و درایو شما کاملا درست کار می کند .

نکته ها :
فقط در مواقع استفاده درایو Stereo را فعال کنید و بعد از آن آرا غیر فعال کنید
بعضی بازی ها اصلا سه بعدی نمی شوند مخصوصا بازیهای جدید و
هنگام استفاده از Stereo در بعضی بازیها . اجرا بازی کند می شود . برای این کار از گزینه های موجود در قسمت Stereo compatibility setting استفاده کنید .
در بعضی بازیها خود بازی به خوبی سه بعدی می شود اما متنها و اجسام دو بعدی دچار مشکل می شوند . برای دیدن اینکه چه بازیهایی خوب سه بعدی می شوند به لیست بازیهای موجود در قسمت Stereo game configuration مراجعه کنید . در این لیست با امتیاز بندی مشخص می کند بازی تا چه حد خوب Stereo می شود . 1 آلی و 5 ضعیف همچنین در قسمت Commants توضیحاتی راجع به تنظیمات و ... وجود دارد . در این لست همه بازیها وجود ندارند .
بیشتر بازیهای قدیمی به خوبی Stereo می شوند .
در بعضی بازیها ممکن است در صورت فعال بودن حالت Stereo کامپیوتر دچار restart شود . در این بازیها به هیچ وجه حالت Stereo را فعال نکنید .

گزینه های موجود در قسمت Advanced Stereo Properties :
در این قسمت کلیدهای میانبری تعریف شده اند که کارهایی از جمله عکس گرفتن از بازی ، تنظیم فاصله رنگهای قرمز و آبی ، افزایش رنگ و یا کاهش آن ، وجود دارد که بنا به سلیقه می توانید آنها را تغییر دهید . مثلا در یک بازی که سه بعدی شده است فاصله رنگهای آبی قرمز از هم زیاد است می توانید با دکمه های CTRL+ F4 و CTRL+ F3 فاصله آنها را از هم کم یا زیاد کنید و...

هر گونه سوال یا مشکلی داشتید در انجمن کامپیوتر رشد یا به آدرس میل من Rahimi_s1(@)Roshd.ir مطرح کنید . در ضمن بدون ذکر مرجع یعنی سایت WWW.PRS-land.TK از این مطلب استفاده نکنید .

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline پژمان-رحیمی-صادق 3 ستاره ها ارسال ها: 607   در :  پنج شنبه 27 اردیبهشت 1386 [12:54 ]
  متن کامل به صورت PDF
 

برای دانلود متن به صورت PDF با عکس بر روی لینک زیر کلیک کنید

دانلود

هر گونه سوال یا مشکلی داشتید در انجمن کامپیوتر رشد یا به آدرس میل من Rahimi_s1(@)Roshd.ir مطرح کنید . در ضمن بدون ذکر مرجع یعنی سایت WWW.PRS-land.TK از این مطلب استفاده نکنید .

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline پژمان-رحیمی-صادق 3 ستاره ها ارسال ها: 607   در :  پنج شنبه 27 اردیبهشت 1386 [14:46 ]
  یه نکته !
 

استفاده زیاد از این روش برای چشمان ممکن است مشکل ایجادکند . من که با استفاده زیاد دچار سردرد و سوزش چشم می شم img/daneshnameh_up/7/70/smalleek.gif. اما فیلم های سه بعدی دیدن زیاد مشکل ندازه . من شرک سه بعدی رو دیدم و کیف کردم . img/daneshnameh_up/d/d6/smallsmile.gif

  امتیاز: 0.00