منو
 صفحه های تصادفی
بازالت فلدسپاتوئیدی
از خود بیگانگی
تاریخ ولادت امام صادق علیه السلام
رشد عقلی نوجوانان
Painting
زبان فارسی در زمان سامانیان
نقش قابلیت نفوذ اوربیتال ها در ایجاد اثر پوششی
مسجد قبا
توزیع جغرافیایی زلزله
کاج آلپی
 کاربر Online
1073 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  پنج شنبه 27 اردیبهشت 1386 [07:57 ]
  بویی (buoy ) چیست؟
 

از آنجا که فرایندهای هواشناسی به صورت جهانی عمل می کنند لذا نیاز است که اطلاعات دیده بانی از سرتاسر جهان، از جمله مناطق دور افتاده و خالی از سکنه نیز تهیه شود. بدین منظور سکوهای دیده بانی ‌ شناور به نام بویی (Buoy) ساخته شده است که در نقاط مختلف اقیانوسها مستقر بوده و از طریق ادوات نصب شده بر روی آنها اطلاعات جوی اندازه گیری می شود. این اطلاعات برروی نوار، ضبط و از طریق شبکه‌های کامپیوتری در اختیار پژوهشگران قرار می گیرد.

تصویرتصویر

انواع دیگری از بویی‌ها، در مناطق قطب شمال و جنوب کار گذاشته شده است که مهمترین منبع کسب اطلاعات جوی به منظور شناخت نحوه تغییرات اقلیمی و وضعیت هوا در این مناطق دور افتاده است.

بویی های مذکور در آب و هوای نامساعد قطبی قادرند بیش از 15 ماه کار نموده و حتی توفانهای شدید، بوران‌های برف، خرس های قطبی و دمای کمتر از 45- درجه سانتی گراد هم نتوانسته است مانع از کار و مخابره به موقع اطلاعات آنها شود. به کارگیری بویی ها به منظور دیده بانی‌های روزانه جوی اهمیت فراوان دارد. این بویی ها می توانند اطلاعات مربوط به دما، رطوبت ، فشار و حرکت قطعات یخ را که خود بر روی آنها نصب شده اند به ایستگاه ماهواره‌ای مخابره کند .

  امتیاز: 0.00