منو
 کاربر Online
1890 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline محمدمختاری 2 ستاره ها ارسال ها: 57   در :  چهارشنبه 26 اردیبهشت 1386 [08:52 ]
  آفرینش شگفت آور قلب
 

آیا باور مى‏کنید که گوشت از آهن محکم‏تر باشد، آیا باور نمى‏کنید که اگر دو تکّه آهن را مدتى روى هم بکشید ساییده مى‏شوند، اتومبیل‏ها، هواپیماها، کارخانه‏ها پس از چندى از کار مى‏افتند و دیگر قابل استفاده نیستند و باید عوضشان کرد.


اما دانشمندان بزرگ عالم مى‏گویند که اگر به قلب سالم یک پیرمرد بنگرید، مى‏بینید که به طور معمول در یک دقیقه هفتاد بار و در هرساعت 4200 بار و در شبانه روز 100800 بار و در یک سال 36000792 هزار بار در سینه‏اش باز و بسته مى‏شود. این گوشت‏ها مرتب به هم‏دیگر مى‏خورد و هر بار قلب خون را با فشار بیرون مى‏دهد و به همه بدن پخش مى‏کند، سپس آن را مى‏مکد و بافشار برمى‏گرداند، لحظه‏اى آسایش ندارد. مدتى طولانى این کار را ادامه مى‏دهد و کم‏ترین سستى ندارد، اکنون کدام فلزى را سراغ دارید که 36 میلیون بار به هم‏دیگر بسابند و یک هزارم میلى‏متر از ضخامتش کم نشود.


دانشمندان مى‏گویند : انرژى و نیرویى که در دوازده ساعت از قلب به دست مى‏آید، مى‏تواند یک وزنه 65 تنى را که 25 سانتى متر طول داشته باشد، از زمین بلند کند؛ یعنى زحمتش برابر است با این که 65 تن بار را بلند کند و به زمین بگذارد. قلب در دوازده ساعت از لحاظ سرعت حیرت‏انگیز است. وقتى خون مى‏خواهد به همه بدن برود، قلب آن را به همه رگ‏ها مى‏دهد تا خون به همه نقاط بدن برسد و دوباره به قلب بازگردد. فشار قلب سبب مى‏شود که خون طول رگ‏ها را ـ 7500 کیلومتر ؛ یعنى مسافت بین تهران و نیویورک ـ در یک ساعت طى مى‏کند؛ یعنى خون تصفیه شده تمیز را باید از سرخرگ‏ها به مسافت 7500 کیلومتر در این رگ‏ها و مویرگ‏ها حرکت دهد؛ بعد این خون هم چرک و کثیف مى‏شود و به جگر سیاه داده مى‏شود تا آلودگى‏هایش گرفته شده تمیز شود و بعد به قلب برگردد. اکنون شما کدام اتومبیل را با چه موتورى سراغ دارید که در یک ساعت 7500 کیلومتر برود، اما این یک تکّه گوشت این کار را انجام مى‏دهد. مقدار حجم خونى را که قلب در ظرف یک سال تلمبه مى‏زند و مى‏برد و مى‏آورد، 2600000 لیتر است که براى حمل چنین خونى 81 تانکر هیجده چرخ لازم است که قلب با این جثه کوچکش این کار را انجام مى‏دهد.


اگر به ماهیچه قلب بنگرید، آن را جسمى ضعیف و سست مى‏بینید. ماهیچه قلب خودتان از ماهیچه گوسفند نرم‏تر است، ولى این همه زحمت را متحمل مى‏شود و هیچ آسیبى هم نمى‏بیند. آیا این کار ماده است؟ آهن که از این محکم‏تر است، چرا او این کار را نمى‏تواند انجام دهد؟ فولاد که از این هم محکم‏تر است، چرا او این کار را انجام نمى‏دهد؟ چه کسى قلب را به این وظایف سنگین راهنمایى مى‏کند؟ چرا قلب استراحت نمى‏کند؟ اگر استراحت کند چه مى‏شود؟
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استاد حسین انصاریان.

  امتیاز: 0.00