منو
 کاربر Online
1932 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  سه شنبه 25 اردیبهشت 1386 [09:21 ]
  پیامدهای آلودگی صوتی
 

اختلالات خواب وافزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف از جمله پیامدهای آلودگی صوتی است. به گزارش روز دوشنبه پایگاه اینترنتی دویچه‌وله (رادیو آلمان)، دیگر زمان مقابله با آلودگی صوتی فرا رسیده، چرا که این معضل نه تنها عاملی منفی است که بر مردم تحمیل می‌شود، بلکه می‌تواند آنها را نیز بیمار کند.

بررسی‌های سازمان حفاظت محیط زیست آلمان نشانگر آن است که سر و صدای ناشی از تردد خودروها باعث بروز اختلالاتی در خواب و سیستم گردش خون قلب می‌شود. این بررسی‌ها می‌گویند، بروز حمله‌های قلبی در مردانی که برای مدت طولانی در محیطهای پر سر و صدایی با آلودگی صوتی بیش از ‪ ۶۵‬دسی بل در روز به سر می‌برند، حدود ‪ ۳۰‬درصد افزایش می‌یابد. همچنین میان سر و صدای ناشی از رفت و آمد هواپیماها و مصرف داروی ساکنان اطراف فرودگاه‌ها، رابطه‌ای مستقیم برقرار است.

در شهرهای بزرگ که هیچکدام از فاکتورهای مهم مانند فاکتورهای صوتی و وضعیت هوا در حالت استاندارد نیست، ابتلا به بیماری‌های قلبی بسیار بیشتر از جوامعی است که به این فاکتورها توجه زیادتری می‌کنند و حتی امروزه مشخص شده، کسانی که آمادگی ابتلای به `مالتیپل اسکلروزیس`، یکی از شایع‌ترین بیماری‌های دستگاه عصبی مرکزی یا مغز و نخاع را دارند، تا زمانی که عوامل تاثیرگذار روی این افراد اثر نگذارند، آن فرد در سنین بالاتری ممکن است به این بیماری مبتلا شود، در حالی که اگر میزان این عوامل زیاد باشد، امکان اینکه همین فرد در سنین پایین‌تر به این بیماری دچار شود هم وجود خواهد داشت.

انجمن شنوایی‌سنجی آلمان می‌گوید، از هر چهار آلمانی یک نفر از نارسایی شنوایی رنج می‌برد. همین انجمن تصریح می‌کند که بیشترین عامل اختلال شنوایی در جوانان آلمانی، شنیدن موسیقی با صدای بلند است. انجمن توصیه می‌کند که در حرفه راه و ساختمان از ماشین آلات و ابزاری استفاده شود که سر و صدای کمتری ایجاد می‌کنند و در مواردی که شدت صوت ایجاد شده از‪ ۸۰‬دسی بل فراتر می‌رود بهتر است، دستگاه‌های حافظ گوش را به کار گرفت.

تحقیقات علمی حاکی از آن است که بیشترین عامل آزاردهنده مردم، سر و صدای خیابان‌ها است و عوامل زیانبار دیگر مانند صدای لوله اگزوز خودروها و فاضلاب کارخانه‌ها در درجات بعدی قرار می‌گیرد.

  امتیاز: 0.00