منو
 کاربر Online
284 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline هامونی 2 ستاره ها ارسال ها: 31   در :  شنبه 22 اردیبهشت 1386 [13:09 ]
  پیش بینی موجهای مخرب دریایی
 

سلام

بله ، دانشمندان برای پیش بینی وقوع موجهای عظیم و مخرقب موشوم به `تسونامی` فناوری جدیدی را تکمیل و بکار گرفته اند. هدف دانشمندان از بکارگیری این فناوری آگاه کردن ساکنان سواحل دریاها از تشکیل موجهای عظیم دریایی است. تسونامی موج بسیار عظیمی است که در اثر وقوع زلزله در کف دریاها به وجود می آید و با نیرویی بسیار قوی سواحل دریاها را درنوردیده و در اکثر موارد وبه خسارات فراوان وکشته شدن ساحل نشینان می شوند. این دستگاهها هم اکنون در کف اقیانوس آرام در نقاطی در آلاسکا ، اورگان و ونکوور کانادا نصب شده اند و قرار است به زودی در خط استوایی بین شیلی و هاوایی نیز جاسازی شود.

این دستگاهها امواج صوتی را به ایستگاهی که روی آب شناور است، انتقال می دهند و از این ایستگاه به وسیله ماهواره به سامانه رایانه ای مخصوص منتقل میشوند. دانشمندان معتقدند که با استفاده از این دستگاهها می توانند از چند ساعت قبل ، وقوع این موجها را پیش بینی کنند و به مردم فرصت دهند که خود را از معرض آن دور کنند. از سال 1990 تا کنون حدود ده بار این موجها سواحل اقیانوس آرام را در هم کوبیده و باعث مرگ بیش از 4 هزار نفر شده است.

  امتیاز: 0.00