منو
 کاربر Online
1112 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  سه شنبه 11 اردیبهشت 1386 [15:56 ]
  ناخن مصنوعی و عوارض آن
 

سلام

ناخن، یکی از ضمایم پوستی است که نقش مهمی را در انگشتان دست و زیبایی آنها ایفا می‌کند و به همین خاطر نیز از گذشته همیشه زنان سعی می‌کردند ناخن‌های خود را با انجام تغییرات مختلفی از نظر رنگ و فرم آن، زیبا جلوه دهند.

استفاده از ناخن‌های مصنوعی یکی از روش‌هایی است که زنان برای زیبا کردن ناخن‌های خود به کار می‌برند.

تحقیقات در سالهای اخیر ثابت کرده است که استفاده از ناخن‌های مصنوعی و کاشت آنها می‌تواند عوارضی را برای فرد بوجود آورد.

اگزمای پوستی که به دلیل تحریک و آلرژی در دور ناخن و در قسمت‌های مختلف بدن ایجاد می‌شود،از مهم‌ترین عوارض استفاده از ناخن مصنوعی محسوب می‌شود. همچنین بر اساس گزارشهای موجود، بروز عفونت‌های قارچی نیز از عوارض استفاده از ناخن مصنوعی است.

یک متخصص پوست و مو در این زمینه گفت:استفاده طولانی مدت از ناخن‌های مصنوعی باعث تغییر فرم و تغییر حالت ناخن و در مواردی منجر به عوض شدن جهت و محور آن می‌شود.

دکتر `سوسن محبی` با بیان اینکه استفاده از ناخن‌های مصنوعی باعث پیچ خوردن محور ناخن نیز می‌شود، افزود: استفاده از آن گاهی نیز کنده شدن ناخن و ایجاد حساسیت را به دنبال دارد. وی اظهار داشت:ناخن‌های مصنوعی به صورت‌های مختلفی از جمله پلاستیکی و کاغذی وجود دارند و برای چسباندن ناخن‌های مصنوعی ازچسب‌های شیمیایی بسیار چسبناکی استفاده می‌شود که در بسیاری از موارد منجر به آلرژی‌هایی در ناخن و یاسایر قسمت‌های بدن می‌شود.

دکتر محبی با اشاره به اینکه استفاده از لاک‌های ناخن و به دنبال آن استفاده از پاک‌کننده های لاک مانند `استون` و الکل نیز باعث خشکی و ورقه ورقه شدن ناخن‌ها می‌شوند، به زنان توصیه کرد، از لاک‌ها و پاک‌کننده های آن زیاد استفاده نکنند.

این متخصص پوست و مو هشدا داد:گاهی استفاده همیشگی از لاک باعث تغییر رنگ طبیعی ناخن می‌شود ولی در مواردی نیز تغییر رنگ ناخن علامت یک بیماری داخلی است که به این صورت خود را نشان می‌دهد. دکتر محبی، با اشاره به اینکه امروزه از مواد مختلفی در لاک‌ها برای زیبایی بیشتر آنها استفاده می‌شود، افزود: اضافه کردن چیزهایی مثل انواع ویتامینه‌ها و یا به کاربردن ذرات طلا و سایر فلزات در مواد لاک‌ها باعث به وجود آمدن آلرژیهای مختلفی در فرد می‌شود.

وی تصریح کرد: بیشتر افراد به سلامت ناخن هیچ‌گونه توجهی ندارند و در مواردی نیز برای پوشاندن بیماری ناخن که به نحوی باعث نازیبایی آن شده، از ناخن‌های مصنوعی و یا لاک‌های ناخن استفاده می‌کنند که این خود باعث پیشرفت بیماری ناخن می‌شود.

دکتر محبی در پایان به زنان توصیه کرد که به صورت مداوم از ناخن مصنوعی و لاک ناخن استفاده نکنند.

منبع: ایرنا

  امتیاز: 0.00