منو
 کاربر Online
645 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline پژمان-رحیمی-صادق 3 ستاره ها ارسال ها: 607   در :  پنج شنبه 06 اردیبهشت 1386 [08:42 ]
  فرمانروایی در شبکه - ‌بررسی نرم‌افزار Network Magic
 

فرمانروایی در شبکه - ‌بررسی نرم‌افزار Network Magic


نشریه عصر شبکه
اشاره :
دنیای شبکه گسترده، پیچیده و در عین حال شیرین و جذاب است. ماهیت شبکه به‌گونه‌ای است که باید تنظیمات زیادی را برای راه‌اندازی و پیکربندی آن انجام دهید. برای هر کامپیوتر در شبکه باید آدرس IP، آدرس Subnet Mask، آدرس DNS و آدرس سرور تعریف شود. سپس نوبت به تعریف تجهیزات و منابعی می‌رسد که باید در شبکه به اشتراک گذاشته شوند. در ادامه نوبت به گزارش‌گیری از شبکه برای اطمینان از صحت کارکرد آن و ارتباط با کامپیوترهای مختلف درون شبکه می‌رسد. به خاطر همین تنظیمات زیاد و نسبتاً تخصصی است که برای بسیاری از کاربران، شبکه، یک سرزمین ناشناخته است و از آن گریزانند. اما نرم‌افزار Network Magic راهکارهای بسیار ساده‌ای برای مدیریت یک شبکه دارد. با خواندن این مقاله خواهید توانست بر سرزمین ناشناخته شبکه فرمانروایی کنید.


آشنایی با Network Magic
این نرم‌افزار محصول شرکت Pure Network است و با استفاده از آن می‌توان یک شبکه خانگی(در هر دو نوع باسیم و بی‌سیم) را کنترل و مدیریت کرد. Network Magic در هنگام نصب به شناسایی شبکه، کامپیوتر سرور، سایر کامپیوترها و منابع شبکه و همچنین ساختار شبکه می‌پردازد. کاربر می‌تواند به وسیله آن به راحتی منابع خود را در شبکه به اشتراک بگذارد، با دیگر کامپیوترهای موجود در شبکه ارتباط برقرار نماید، به پیکربندی و تنظیم شبکه بپردازد و در صورت نیاز، اقدام به خطایابی و رفع عیب آن کند.

به علاوه، با استفاده از این نرم‌افزار می‌توان پارامترهایی مانند نرم‌افزارهای فایروال شبکه را شناسایی کرد یا سرعت واقعی اینترنت را محاسبه نمود. تاریخچه شبکه، ارتباط با کامپیوتر راه دور، گزارش‌گیری از صحت کارکرد شبکه قابلیت‌های دیگر این نرم‌افزار هستند.

Network Magic از یک رابط بسیار ساده و گرافیکی استفاده می‌کند و برخلاف بسیاری از نرم‌افزارهای شبکه ابداً کاری با فرامین و دستورات خط فرمان ندارد، بلکه با گزینه‌های مختلفی که در اختیار کاربران می‌گذارد، این امکان فراهم می‌شود که تمام کارهای مدیریت شبکه به آسانی صورت گیرند. شرکت سازنده این نرم‌افزار را برای کاربرانی ساخته ‌است که دوست دارند از مزایای شبکه‌های کوچک و خانگی استفاده کنند، ولی با مبانی و مفاهیم پایه‌ای شبکه آشنایی زیادی ندارند و در ضمن نمی‌خواهند درگیر تنظیمات سخت و پیچیده شبکه‌های کامپیوتری شوند.

نصب
از روی سایت این برنامه می‌توانید نسخه آزمایشی سی روزه و رایگان آن را با ظرفیت 24/‌9 مگابایت دریافت کنید. این فایل اجرایی را کلیک کنید تا روند نصب برنامه آغاز شود. پس از تأیید مجوز برنامه و محل نصب آن روی هارددیسک به مرحله نصب ویزارد برنامه خواهید رسید. این مرحله مدتی طول می‌کشد و سپس برنامه از شما برای شناسایی شبکه اجازه می‌گیرد. این مرحله در صورتی اجرا می‌شود که شما به شبکه متصل باشید. پس از شناسایی شبکه و پیکربندی نرم‌افزار، می‌توانید از آن استفاده کنید. در هنگام پیکربندی از شما برای اشتراک‌گذاری پوشه‌ها، چاپگر، اینترنت و ... سؤال خواهد شد که باید به آن‌ها جواب دهید.

ابزارها
نرم‌افزار Network Magic دارای چهار ابزار عمده است که آن‌ها را در نوار بالای پنجره اصلی مشاهده می‌کنید و از طریق منوی View نیز قابل دسترسی هستند. با رفتن روی هر کدام از این چهار بخش و انتخاب آن‌ها، می‌توانید در پنجره اصلی تنظیمات و گزینه‌های مربوط به آن بخش را ببینید. این چهار بخش به صورت خلاصه عبارتند از:

Network Task
مهم‌ترین بخش نرم‌افزار که کارهایی مانند اشتراک‌گذاری فایل، پوشه و منابع سیستم، اشتراک‌گذای چاپگر، عیب‌یابی شبکه، کنترل از راه دور شبکه و ... در آن قرار دارند. عمده کار کاربران با این بخش است و گزینه‌های نسبتاً زیاد آن، امکانات فراوانی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. به خاطر اهمیت ابزارهای این بخش در منوهایTask و Tools نیز آورده شده‌اند. مهم‌ترین ابزارهای این بخش عبارتند از:

Repair Connection
با استفاده از این بخش می‌توان به عیب‌یابی سیستم و رفع آن‌ها اقدام نمود. در این بخش با ارائه سؤالاتی که باید آن‌ها را پاسخ دهید، نرم‌افزار شروع به اسکن شبکه و مشخص نمودن عیب و مشکل خواهد کرد.

Add a Device to My Network
برای افزودن یک وسیله جدید مانند یک اپتیکال درایو به شبکه، باید از این گزینه استفاده نمود.

Change Wireless Protection
برای تنظیم Access Point در شبکه‌های بی‌سیم می‌توان از این گزینه استفاده کرد.

Fix Health and Security Alerts
برای بررسی امنیت و تشخیص موارد ضعف شبکه به کار گرفته می‌شود. این ابزار با اسکن کل شبکه، وضعیت جاری را بررسی می‌کند و موارد جاری در آن را گزارش می‌دهد و برای رفع شکاف‌های امنیتی راهکارهایی ارائه می‌دهد.

View Network History
در این بخش وضعیت اتصال هر کامپیوتر در شبکه نگهدارای می‌شود. برای مثال می‌توان از این بخش متوجه شد هر کامپیوتر چه زمانی وارد شبکه شده است.

Network Map
با استفاده از این بخش می‌توان نقشه کلی شبکه را مشاهده نمود. در هنگام شناسایی شبکه ساختار آن در این بخش ترسیم می‌شود. برای مثال، می‌توانید در یک نگاه کلی متوجه شوید کامپیوتر سرور در کجای شبکه قرار دارد و کامپیوترهای مختلف چگونه در شبکه چینش شده‌اند.

با انتخاب هر کامپیوتر می‌توان تمامی مشخصات آن شامل آدرس IP و Subnet Mask، نام کامپیوتر، منابع آن، فایل‌های به اشتراک‌گذاشته شده در آن و اطلاعات مورد نیاز دیگر را به دست آورد. همچنین فعال یا غیرفعال بودن کامپیوتر در شبکه و نوع ارتباط آن نیز از این بخش قابل پیگیری هستند.

Shared Folder
به خاطر اهمیت زیاد اطلاعاتی که در هر شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود و همچنین پراکندگی ذاتی کار (ممکن است روی هر کامپیوتر چندین پوشه به اشتراک‌گذاشته شده باشد، اما موقعیت هر کدام از آن‌ها متفاوت باشد) یک بخش مجزا در نرم‌افزار Network Magic به این موضوع اختصاص داده شده است.

در این بخش تمامی پوشه‌هایی را مشاهده می‌کنید که در شبکه مشترک کرده‌اید. بنابراین می‌توانید در مورد هر کدام از آن‌ها در هر لحظه تصمیم‌گیری و آن‌ها را مدیریت کنید. می‌توانید یک پوشه جدید را برای اشتراک‌گذاری انتخاب کنید یا تمامی پوشه‌های موجود در این بخش را مرتب نمایید و آن‌ها را مورد بررسی و بازبینی اطلاعاتی قرار دهید. در هر صورت این بخش یکی از بخش‌های بسیار حیاتی این نرم‌افزار است.

Status Center
چهارمین بخش به گزارش‌گیری از شبکه شما اختصاص دارد. وضعیت اتصال به شبکه و فعال بودن کامپیوتر شما، تعمیر اتصال به شبکه، سرعت اتصال و فعال کردن آن از مهم‌ترین گزینه‌های این بخش هستند.
اگر در طول اتصال شما به شبکه خطایی رخ دهد، از این بخش قابل مشاهده و پیگیری است. برای فعال کردن نرم‌افزار نیز می‌توان از این بخش استفاده نمود.

فرمانروایی در شبکه
رابط ساده نرم‌افزار Network Magic و وجود ابزارهای سودمند در آن قابلیت‌های زیادی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. به طوری که با وجود این نرم‌افزار دیگر انجام تنظیمات در شبکه آسان خواهد شد. به راستی که باNetwork Magic می‌توان بر شبکه فرمانروایی نمود.

  امتیاز: 0.00