منو
 کاربر Online
541 کاربر online
 : عمومی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline نیر فارابی اصل 3 ستاره ها ارسال ها: 630   در :  چهارشنبه 22 فروردین 1386 [11:54 ]
  برخی از کشفیات سال 85
 

جهان علم در سال ۸۵ شاهد تحولات و پیشرفت های فراوانی بود. ابتکارات، اختراعات و ابداعاتی فراوانی که در این سال در جهان علم رخ داد، امیدواری های زیادی را در عرصه دانش به وجود آورد.

خبر خوش برای نابینایان

نابینایان و کم بینایان در نخستین روزهای امسال یک خبر خوب و امیدوار کننده شنیدند، چرا که دانشمندان از طریق پیوند سلولی موفق شده بودند قوه بینایی را به نمونه های آزمایشگاهی نابینا بازگردانند. عمل پیوند سلولی این امید را پدید آورد که روزی در آینده نزدیک، انسان نیز از این عمل بهره ببرد.
کارشناسان بریتانیایی از این مطالعه که نتیجه آن در نشریه علمی نیچر چاپ شده است استقبال کرده و آن را حیرت انگیز خواندند.چون دانشمندان بریتانیایی موفق شدند حیواناتی را که چشم آنها در اثر بیماری های مشابه آنچه در انسان دیده می شود آسیب دیده بود معالجه کنند. آنها با پیوندزدن سلول های پایه شبکیه به چشم موفق به این کار شدند.
اگر از نتایج این دستاورد بتوان برای معالجه بیماری های چشم انسان استفاده کرد، میلیون ها نفر که مبتلا به ناراحتی های مختلف چشمی - از مشکلات ناشی از پیری گرفته تا دیابت - هستند از آن بهره خواهند برد.
اما این خبر خوب چند ماه بعد تکمیل می شود و امیدواری ها بیشتر می شود، چرا که دانشمندان با طراحی و ساخت میکروچیپی جدید و کاشت آن در چشم یک گربه از نژاد ایرانی به امیدواری های بی سابقه ای برای بازگرداندن قدرت بینایی به این حیوان دست یافته تا همچنان به امکان بینا کردن افراد نابینا امیدوار باشند. همه چیز از جولای گذشته آغاز شد.

امید به معالجه دیابت با استفاده از سلول پایه

اما حوزه پزشکی در سالی که در آن بسر می بریم باز هم شاهد خبر های خوب و امیدوار کننده ای بود و یکی از این خبرها به تحقیقات دامنه داری برمی گردد که باعث ایجاد امیدواری های زیاد در بیماران دیابتی شده است، چرا که دانشمندان موفق شدند از سلول های پایه مغز استخوان انسان برای مرمت سلول های معیوب لوزالمعده موش که مسوول تولید انسولین هستند، استفاده کنند.
این معالجه همچنین روند تخریب کلیه که ناشی از بیماری دیابت است را متوقف کرد. محققان از دانشگاه تولین نیواورلئان امیدوارند که این معالجه برای درمان بیماری دیابت در انسان تطبیق داده شود. سلول های پایه همان سلول ها در مرحله اولیه رشد هستند که قابلیت بدل شدن به هر نوع بافت بدن را دارند.

امیدی تازه برای درمان بیماری مهلک ایدز


سیاره هایی مشابه زمین

ستاره شناسان امسال کشف کردند که تعداد زیادی سیاره مشابه زمین در جهان وجود دارد.براساس نتایج مطالعه ای که به تازگی صورت گرفته است، سیارات مشابه زمین که حول سایر ستاره ها می گردند احتمالا بسیار متداول تر از آن هستند که تصور می شد.
این مطالعه بر نوعی از منظومه ها متمرکز است که حاوی به اصطلاح «مشتری های داغ» هستند. این اجرام غول پیکر به فاصله بسیار کمی از ستاره مرکزی می گردند؛ در مواردی حتی نزدیک تر از عطارد (تیر) به خورشید. تکنیکی که هم اکنون از آن برای یافتن سیارات دوردست استفاده می شود، وجود آنها را به طور غیرمستقیم با ردیابی تاثیر جاذبه این اجرام بر ستاره مرکزی استنباط می کند.
به همین دلیل احتمال یافتن سیارات غول پیکری که نزدیک به ستاره مادر می گردند، بیشتر است زیرا اثر جاذبه آنها بسیار مشخص تر است. تصور می شود این مشتری های داغ هنگام تشکیل منظومه به سمت ستاره مرکزی کشیده شده باشند. در این مرحله، منظومه ای که درحال تکامل است، آکنده از سیارک ها، اجرام یخی، سنگی و گاز در «صفحه (دیسک) پیش سیاره ای» است.

کشف ۲۰ ستاره جدید در همسایگی زمین

رویداد مهم دیگر در عرصه نجوم که امسال رخ داد، مربوط به کشف ۲۰ ستاره جدید در نزدیکی زمین است. ستاره شناسان ۲۰ منظومه ستاره ای جدید را در همسایگی منظومه شمسی شناسایی کردند. این منظومه ها شامل بیست و سومین و بیست و چهارمین ستاره های نزدیک منظومه شمسی هستند. این گروه قبلا هشت منظومه دیگر و گروه دیگری شش منظومه ستاره ای را شناسایی کرده بودند.

جانشین هابل مبدا پیدایش جهان را جست وجو می کند.

سیاه چاله ای که هر ثانیه هزار بار دور خود می چرخد

امسال منجمان به کشف جالبی دست پیدا کردند .کشفی که بالاترین سرعت چرخش یک سیاه چاله را نشان می داد. سرعتی که بسیار اعجاب انگیز بود. با اندازه گیری سرعت چرخش یک سیاه چاله در کهکشان راه شیری که با سرعت حدود هزار بار در ثانیه دور خود می چرخد، رکورد سرعت ثبت شده برای چرخش وضعی سیاه چاله ها شکسته شد.

دانشمندان نانو پوشش نامرئی کننده ساختند

اما رویای نامریی شدن نیز در شرف پیوستن به حقیقت است .دانشگاه Duke آمریکا، دانشگاه امپریال انگلستان و Sensormetrix آمریکا، با مدل سازی رایانه ای شبه مواد پوششی ساخته اند که می تواند سیلندر مسی را در مجاورت تابش الکترومغناطیسی امواج میکروویو پنهان کند. دیوید اسمیت از دانشگاه Duke گفت؛ با استفاده از خواص مواد پیچیده، این پوشش قادر است خود و اشیاء داخل خود را پنهان کند و وقتی از بیرون به آن نگاه می شود خالی به نظر می رسد.
این پوشش، انعکاس نور از سطح و سایه خود را کاهش می دهد که این دو عامل رویت اشیاء را موجب می شود. پوشش طراحی شده از ۱۰ حلقه متحدالمرکز دو بعدی تشکیل شده که به وسیله شش پره شعاعی به هم متصل شده اند.

کشف یک نقص در مغز که در بزهکار شدن افراد نقش دارد.

یکی از اکتشافات مهم سال ۸۵ در جهان کشف ژنی بود که باعث بزهکار شدن افراد می شود . پژوهشگران می گویند یک نقص زیست شناختی در جریان خون در مغز و نه نقص روان شناختی می تواند علت تبدیل شدن برخی افراد به جامعه ستیزان بزهکار شود. محققان موسسه روان پزشکی کینگز کالج لندن واکنش های عاطفی شش مرد را که مرتکب چندین جرم مانند اقدام به قتل و تجاوز همراه با وارد آوردن آسیب های دلخراش جسمی به قربانی خود شده بودند، بررسی کردند.
دکلان مورفی استاد روان پزشکی این موسسه می گوید تاکنون هیچ گاه موفق به مشاهده مستقیم مغز نشده بودیم. ما دریافتیم در افراد جامعه ستیز هنگام تماشای چهره های ترسناک، مشاهده علائم ناراحتی نه تنها باعث افزایش جریان خون در مغز این افراد نمی شود بلکه جریان خون را کاهش می دهد

سوئد در دنیای زندگی دوم مجازی سفارت باز کرد.


  امتیاز: 0.00