منو
 صفحه های تصادفی
ابوجعفر محمد بن رستم دشمنزیار
امنیت فراگیر در زمان امام مهدی علیه السلام
خانواده های زبان های آسیایی
تناقض اندیشه و عمل
اجزای ثابت زمین
هنریک آبل
صفاریان
کلینوکلاز
امام سجاد علیه السلام در کاخ یزید
عید در فرهنگ اسلامی
 کاربر Online
311 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سبحانی 3 ستاره ها ارسال ها: 327   در :  جمعه 17 فروردین 1386 [21:23 ]
  بشارتی برای سوختگان
 

بشارتی برای سوختگان

پژوهشگران ایرانی به فن‌آوری ساخت پوست زنده انسان دست یافتند.


پژوهشگران ایرانی به فن‌آوری ساخت پوست زنده انسان دست یافتند. به همت پژوهشگران انستیتو پاستور ایران، نخستین پوست زنده انسان در شرایط آزمایشگاهی در کشور ساخته شد. دکتر شکر گزار، استادیار بانک سلولی انستیتو پاستور ایران، خاطر نشان کرد که درمان بیماران سوختگی از طریق پوست مصنوعی یا پوست زنده صورت می‌گیردکه پوست مصنوعی تنها از یک لایه مصنوعی (داربست خاص)ساخته شده و به رغم زیست سازگار بودن و نجات فرد از مرگ حتمی، به هر حال پوست طبیعی نیست و فرد از نظر زیبایی با مشکل مواجه می‌شود.

وی افزود : روش موثرتر در در مان سوختگی ، پیوند پوست زنده است تا به تدریج ترمیم شود و حالت پوست طبیعی را پیدا کند که حتی در صورت نیاز، امکان پیوند مو روی آن وجود دارد اما قیمت آن سه برابر پوست مصنوعی است. دکتر شکرگزار با اشاره به موفقیت پژوهشگران کشورمان در دستیابی به فناوری ساخت پوست زنده گفت: در تحقیقاتمان به فناوری ساخت پوستی دو لایه متشکل از درم که ترکیبی از کلاژن و فیبروبلاست بوده و اپیدرم که پوششی از سلولهای کراتینوسیت می‌باشد دست یافته‌ایم.

  امتیاز: 0.00